تخته نرد یکی از محبوب‌ترین بازی‌های شرط بندی است که روش بازی ساده‌ای دارد. برای برنده شدن در تخته نرد باید نکاتی را بدانید که در این مطلب آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد.

در ابتدا نحوه انجام بازی تخته نرد را مرور خواهیم کرد.

روش چیدن مهره ها در بازی تخته نرد

ابتدا رنگ مهره‌های خود را انتخاب کنید و سپس با توجه به شکل مهره‌های خود را بچینید.

آموزش بازی تخته

 

در تصویر بالا اگر مهره‌های سفید رنگ را انتخاب کرده باشید، جهت حرکت مهره‌های شما خلاف جهت عقربه‌های ساعت است؛ و اگر مهره‌های شما قرمز رنگ (یا در بیشتر تخته‌ها مشکی) باشند، باید در جهت عقربه‌های ساعت حرکت کنید.

شروع بازی تخته نرد

برای شروع بازی تخته نرد، باید هر دو بازیکن تاس بریزند و طبق توافقی که از قبل انجام شده، کسی که عدد بیشتر و یا کمتری آورده باشد بازی را شروع خواهد کرد. انتخاب رنگ و جهت چینش مهره‌ها هم می‌تواند به این شخص واگذار شود.

روش بازی تخته نرد

نحوه انجام بازی به این صورت است که هرکدام از بازیکنان به نوبت تاس میریزند و به اندازه اعدادی که روی دو تاس آمده است، به انتخاب خود مهره هایشان را حرکت دهند.

بازیکن می‌تواند دو عدد روی تاس‌ها را باهم جمع کند و با یک مهره به اندازه جمع ‌آن‌ها جلو برود، و یا با دو مهره جداگانه دو عدد را به صورت جدا بازی بکند.

آموزش بازی تخته

حتما بخوانید: آموزش بازی انفجار

قوانین بازی تخته نرد:

برای توضیح ادامه روش بازی، ابتدا باید چند قانون اصلی را تعریف کنیم:

جفت آوردن: اگر دو تاس جفت بیاورند (یعنی هردو مثلا 3 بیاوردند) عددی که روی تاس آمده، به جای دو بار، چهار بار بازی می‌شود. یعنی مثلا اگر هردو تاس 3 بیاورند، باید 4 حرکت 3 خانه ای انجام شود.

ترتیب بازی کردن تاس‌ها: نکته مهم دیگر این است که طبق قانون بازی که انجام می‌دهید، گاهی اوقات شما باید اول تاس بزرگ را بازی کنید و سپس تاس کوچک؛ مگر در حالتی که اول بازی کردن تاس کوچک تغییری ایجاد نکند و آسیبی به حریف نرساند.

بسته بودن خانه: اگر در خانه‌ای بیش از یک مهره وجود داشته باشد، آن خانه بسته است و مهره حریف نمی‌تواند در آن خانه قرار بگیرد.

زدن مهره: اگر در خانه‌ای فقط یک مهره وجود داشته باشد، مهره حریف می‌تواند در آن خانه قرار بگیرد و مهره را بزند.

آموزش بازی تخته

 

در مورد زدن یک مهره، قانونی وجود دارد که فقط در ایران برای بازی تخته نرد وجود دارد و در تخته نرد کشورهای دیگر اجرا نمی‌شود. طبق این قانون شما بعد از زدن یک مهره نمی‌توانید مهره خود را حرکت دهید و کنار مهره‌های دیگر خود ببرید. مگر اینکه مهره دیگری را روی آن برسانید تا تک ندهید (مهره شما تنها نماند) و خطر زده شدن را نداشته باشید. اما در هر حال، همان مهره اجازه فرار از آن خانه را بلافاصله بعد از زدن ندارد.

بازی نکردن یک تاس: اگر یک بازیکن نتواند عددی را بازی بکند، یعنی حرکت با عددی که روی تاس آمده به یک خانه بسته برسد که مهره نمی‌تواند در آن قرار بگیرد، بازیکن می‌تواند آن را بازی نکند. مثلا فرض کنید شما 4 و 6 آورده اید. 4 را بازی می‌کنید اما هرکدام از مهره‌هایتان را 6 خانه جلو ببرید به خانه‌ای میرسید که حریف آن را بسته؛ در این حالت 6 را بازی نمی‌کنید. در غیر این‌صورت شما مجبور هستید که هر دو عدد را بازی کنید.

در تخته نرد چند مهره می‌تواند در یک خانه قرار بگیرد؟

یکی دیگر از قوانین بازی تخته نرد که جالب است بدانید این است که خانه‌ها در تعداد مهره‌هایی که در آن‌ها قرار دارند محدودیتی ندارند؛ یعنی هرتعداد مهره‌ای که بخواهیم می‌توانند در یک خانه قرار بگیرند.

(البته در قوانین بعضی از تخته نردهای خاص مثل قوانین تخته نرد در انگلستان، این موضوع صدق نمی‌کند و حداکثر 5 مهره در یک خانه قرار می‌گیرند. اما در هرصورت قوانین بازی تخته نرد در ایران چنین محدودیتی ندارد.)

برنده شدن در بازی تخته نرد

چطور یک بازیکن در بازی تخته نرد برنده می‌شود؟

برای برنده شدن در بازی تخته نرد شما باید مهره‌های خود را در خانه خود جمع کرده و سپس آن‌ها را از زمین خارج کنید. خانه شما آخرین قسمتی از زمین است که جهت حرکت شما به آن می‌رسد. به عنوان مثال در تصویر زیر اگر مهره شما قرمز باشد یعنی هم‌جهت با عقربه‌های ساعت حرکت کنید، زمین بالا سمت راست خانه شماست.

آموزش بازی تخته

توصیه میکنیم بررسی کنید: چگونه در بازی انفجار برنده شویم؟

 

بعد از این که تمام مهره‌ها به خانه رسیدند می‌توانید با تاس‌های بعدی مهره‌های خود را به همان روش قبل جلو ببرید تا اس زمین خارج شوند.

درنهایت هر بازیکنی که زودتر تمام مهره‌های خود را از زمین خارج کند، برنده آن دست از مسابقه خواهد بود.

تخته نرد باید چند دست بازی شود؟

معمولا تخته نرد 5 دست متوالی بازی می‌شود و یا هر بازیکنی که 5 دست برنده شود، برنده نهایی خواهد بود.

قوانین امتیازدهی تخته نرد:

چند قانون درمورد برنده شدن و امتیازبندی تخته نرد وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

داو دادن در تخته نرد: اگر در بین بازی مطمئن هستید که برنده می‌شوید، می‌توانید داو بدهید؛ یعنی از حریف بخواهید که باخت را بپذیرد و تسلیم شود. در این حالت اگر حریف باخت را بپذیرد بازی همان جا تمام می‌شود و شما یک امتیاز می‌گیرید اما اگر باخت را نپذیرد امتیاز آن بازی دو برابر می‌شود و اگر شما واقعا ببرید به‌جای 1 امتیاز، 2 امتیاز خواهید گرفت.

داو دادن اختیاری است و اجباری برای انجام آن نیست.

مارس شدن در تخته نرد: اگر زمانی تمام مهره‌های خود را از زمین خارج کنید که حریف شما هنوز نتوانسته هیچکدام از مهره‌های خود را خارج کند، حریف مارس می‌شود و برد شما به اندازه برد دو دست حساب می‌شود.

یعنی اگر در حالت عادی بازی را ببرید یک امتیاز می‌گیرید اما اگر حریف را مارس بکنید 2 امتیاز خواهید گرفت.

مارس سیاه: وقتی شما تمام مهره‌های خود را از زمین خارج کرده‌اید اما حریفتان نه تنها نتوانسته هیچکدام از مهره‌های خود را خارج کند، بلکه حداقل یک مهره هم در خانه شما دارد، حریف مارس سیاه می‌شود. به این مارس، مارس اکبر هم می‌گویند.

وقتی حریف را مارس سیاه می‌کنید امتیاز شما مانند حالتی محاسبه می‌شود که 3 دست را برده‌اید یعنی 3 امتیاز می‌گیرید.