آموزش بازی پاسور | Play Cards

بازی چهاربرگ یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کازینویی است که هم به صورت آنلاین و هم با پاسور (کارت یا ورق) بازی می‌شود. روش انجام این بازی بسیار ساده است و می‌تواند اوقات خوشی را برای شما و دوستانتان رقم بزند. بازی چهاربرگ اسم‌های دیگری مثل یازده، خاج، سور و پاسور هم دارد اما باید بدانید که همه این نام‌ها به همین بازی اشاره دارند.

بازی چهار برگ را می‌توانید به صورت دو، سه و یا چهارنفره بازی کنید.

آموزش پاسور

نحوه پخش کارت‌ها در بازی چهاربرگ

برای شروع بازی چهاربرگ باید یک نفر ورق‌ها را به خوبی بر بزند و سپس از سمت راست خود شروع کرده و به هر بازیکن 4 کارت بدهد.

بعد از دادن ورق‌ها به بازیکنان، 4 کارت هم باید در روی زمین پخش شود و باقی کارت‌ها به نحوی که دیده نشوند، در اختیار همان فرد قرار می‌گیرد تا بعد از تمام شدن کارت‌هایی که دست بازیکنان است بازهم 4 تا 4 تا کارت‌ها را پخش کند.

توجه داشته باشید که اگر در بین 4 کارتی که روی زمین گذاشته شده سرباز وجود داشته باشد، شما باید سرباز را بردارید و بین دیگر کارت‌های پخش نشده بگذارید و سپس یک کارت دیگر را به جای آن روی زمین بگذارید.

در دورهای بعدی دیگر نیازی نیست که کارتی از کارت‌های پخش نشده روی زمین قرار داده بشود و فقط در دور اول این کار را انجام می‌دهیم.

آموزش پاسور

روش انجام بازی چهاربرگ

بعد از پخش شدن کارت‌ها، اولین بازیکنی که کارت گرفته بود شروع می‌کند و به انتخاب خود، یکی از 4 کارت خود را روی زمین می‌اندازد. اگر جمع عدد کارت او با یکی یا چندتا از کارت‌های روی زمین برابر عدد 11 شود او می‌تواند آن کارت‌ها (به‌علاوه کارت خودش) رو بردارد و ذخیره کند.

توجه کنید که بازیکن نباید این کارت‌ها را در بین کارت‌های دست خود بگذارد و با آن‌ها بازی کند؛ بلکه در قسمت امتیازات خود این کارت‌ها را نگهداری می‌کند و در انتهای بازی باتوجه به اینکه چه کارت‌هایی را جمع کرده، امتیاز به او تعلق می‌گیرد.

نکته بعدی درمورد کارت‌های عکس‌دار است؛ مثل شاه، بی‌بی و سرباز که عدد ندارند.

شاه و بی‌بی فقط می‌توانند عکس‌های مثل خودشان را جمع کنند. یعنی مثلا یک شاه می‌تواند یک شاه دیگر که در زمین است را جمع کند و در امتیازات برود. در مورد بی‌بی هم همین‌طور است اما سرباز قانون دیگری دارد.

سرباز می‌تواند تمام کارت‌های موجود روی زمین، به غیر از شاه و بی‌بی را جمع کند و به امتیازات شما اضافه کند. اما توجه کنید که اگر زمین خالی باشد شما نمی‌توانید سرباز ر روی زمین بیندازید مگر در حالتی که هیچ کارت دیگری نداشته باشید.

اصطلاحات مهم بازی چهاربرگ

در ادامه آموزش روش بازی چهاربرگ باید اصطلاحات مهم این بازی را به شما معرفی کنیم؛ چراکه تاثیر بسیار زیادی در نحوه بازی شما خواهند گذاشت.

سور زدن در بازی چهاربرگ: اگر بازیکنی بتواند کارتی بیاوررد و با آن کارت، تمام کارت‌های روی زمین را جمع کند با نحوی که زمین خالی شود، می‌گوییم آن بازیکن سور زده و در این حالت 5 امتیاز به این بازیکن خواهد رسید.

نکته مهم در مورد سور زدن این است که جمع کردن همه کارت‌ها با سرباز، سور محسوب نمی‌شود و فقط اگر با کارت‌های غیر از سرباز این کار را بکنید امتیاز خواهید گرفت.

توجه کنید که برگ آخر سور ندارد. البته این قانون بعضی اوقات به خواست بازیکنان تغییر می‌کند و توافق می‌شود که دور آخر (یعنی چهار برگ آخر) به کل سور نداشته باشد.

آموزش پاسور

امتیازدهی در بازی چهاربرگ

در انتهای بازی، هر بازیکن کارت‌هایی که جمع کرده بود را می‌بیند و بر طبق قوانین زیر به این بازیکن امتیاز داده می‌شود:

هر آس یک امتیاز دارد.

هر سرباز یک امتیاز دارد.

کارت 2 گشنیز (خاج) دو امتیاز دارد.

کارت 10 خشت سه امتیاز دارد.

هر سور پنج امتیاز دارد.

یکی از قسمت‌های مهم امتیازدهی این است همه بازیکنان تعداد کارت‌های گشنیزی که دارند را می‌شمارند و هرکس تعداد بیشتری گشنیز (خاج) داشته باشد هفت امتیاز می‌گیرد.

توجه کنید که در بازی‌های سه و چهارنفره، اگر تعداد بیشترین گشنیز بین دو نفر مساوی باشد (یعنی دو نفر تعداد یکسانی گشنیز داشته باشند که این تعداد از گشنیزهای دیگر بازیکنان بیشتر باشد) هفت امتیاز گشنیز به بازیکنی می‌رسد که کمترین تعداد گشنیز را داشته باشد.

هر بازیکنی که درنهایت امتیاز بیشتری کسب کند برنده بازی خواهد بود.

در بازی چهارنفره امکان تیم شدن افراد روبرو هم وجود دارد؛ که در این‌صورت امتیاز نفرات روبرو در انتهای بازی باهم جمع می‌شود و گروهی که امتیاز بالاتری داشته باشد برنده خواهد بود.

 

امیدواریم از انجام این بازی مفرح لذت ببرید!