ورزش های الکترونیکی یا esports مجموعه ای مسابقات با حضور برترین گیمرهای هر سبک و بازی را در بر می گیرد که شامل بازی های چاکوتاکو، نینجا و شرود است.

ورزش های الکترونیکی به چه بازی هایی گفته می شود؟

ورزش های الکترونیکی به چه بازی هایی گفته می شود؟

Esports  یا ورزش های الکترونیکی محفلی است برای رویارویی حرفه ای ترین گیمر های جهان مانند: نینجا، شرود، چاکوتاکو که به واسطه ظهور سرویس های استریم مانند توییچ، یوتیوب لایو توانستند خارج از محیط مسابقات ورزش های الکترونیکی نیز خودی نشان بدهند و حسابی مشهور و معروف شوند. ورزش های الکتریکی مانند مسابقه فوتبال در بالا ترین سطح جهانی، چیزی مانند الکلاسیکو فضایی را ایجاد می کند تا این گیمرهای معروف شناخته شده رو در روی یک دیگر قرار بگیرند.

این مسابقات معمولا با جایزه های چشمگیری همراه هستند و موجب می شوند فرد برنده یا تیم برنده، با مبلغ زیادی پول و جایزه نقدی از مسابقه خارج شوند. البته بعضی از این گیمرها زیر نظر سازمان یا ارگان های مختلفی هستند و بعد از گرفتن جایزه باید مقداری از جایزه را به این اسپانسر ها بدهند. بازیکنان این مسابقه مانند همه مسابقه های دیگر باید تمرین کنند و برای بازی آماده شوند. برخی از این بازی های مهیج  در لیست زیر ذکر شده است:

کانتر

کانتر استرایک یک بازی رایانه ای تیراندازی تاکتیکی اول شخص است که توسط شرکت ولو و شرکت راش تیم توسعه داده شده است. این بازی توسط مینه لی و جس کلیف بر روی بازی نیمه جان انجام شده است و این بازی به صورت آنلاین در گیم نت ها و به صورت انفرادی در خانه ها طرفداران بسیاری دارد و چندین سال است که مسابقات جهانی این بازی در کشور های مختلف برگزار می شود.

دوتا

دوتا یکی دیگر از ورزش های الکترونیکی می باشد که فقط برای سیستم عامل ویندوز طراحی شده است. دوتا یک بازی ویدئویی است که در ژانر بازی آنلاین چند نفره به کار می رود. این بازی درباره دفاع از باستانیان است که در سبک میدان جنگ چند نفره آنلاین برای بازی وارکرفت است. این بازی یکی از بازی های اصلی مسابقات الکترونیکی است و مسابقات زیادی مختص به این بازی برگزار می شود. بازی به سبک تراژدی است و بازیکنان در دو تیم پنج نفری بازی می کنند و هر بازیکن یک قهرمان را کنترل می کند.

استارکرفت

استارکرفت (star craft) یک فرنچایز چند رسانه ای علمی تخیلی نظامی است که توسط chris Metzen و james Phinney ساخته و منتشر شد. این سری متعلق به شرکت بلیزارد انترتینمنت است. داستان این سری در قرن 26 اتفاق می افتد و از جایی روایت می کند که دنیا از مراکز مبارزه برای تسلط مناطق پر شده و در قسمت دور دست کهکشان راه شیری معروف به بخش کوپرولو است. این بازی شامل تعدادی بازی دیگر و هشت داستان جدید، دو مقاله و یک بازی رو تخته و سایر کالاها مانند تندیس های کلکسیونی و اساب بازی ها بود.

ولورانت

ولورانت

ولورانت یک بازی ویدئویی چند نفره رایگان است که در سبک تیراندازی شخص اول تاکتیکی بوده که توسط ریوت گیمز باری مایکروسافت ساخته شده و در اختیار عموم مردم قرار گرفته شده است. در اکتبر 2019 با اسم رمز پراجکت A معرفی شد، در نهایت در 2 ژوئن 2020 به طور کامل منتشر شد. بازیکن کنترل مامو را بر عهده دارد و شخصیت هایی که از کشورهای متفاوت آمده اند. بازی با این صورت است که بازیکنان در دو تیم پنج نفره مهاجم و مدافع قرار می گیرند و باهم رقابت تنگاتنگی دارند. هر مامور توانایی مخصوص دارد و یک سیستم اقتصادی برای خرید اسلحه و مهمات نیز وجود دارد.

فیفا

فیفا مجموعه بازی ویدئویی است که به نام های فیفا ساکر و فیفا فوتبال شناخته می شود و یک سری بازی ویدئویی است که شبیه سازی فوتبال شده و از سال 1993 سالانه شرکت الکترونیک آرتس تحت نام بازرگانی ای ای اسپورتس آن را در اختیار عموم قرار می دهد. فیفا بازی های زیادی را در زیرمجموعه خود دارد که برخی از آن ها مثل: فوتبال جهانی فیفا، فوتبال فیفا 95، فیفا 97، فیفا 2001، فیفا 6، فیفا 9 اشاره کرد. آخرین انتشار این بازی در تاریخ 9 اکتبر 2021 بوده است که قهرمان اصلی این بازی کیلین ام باپه است.

لیگ افسانه ها

لیگ افسانه ها به طور خلاصه LOL یک بازی ویدئویی ورزش الکترونیکی است که سبک آن میدان جنگ چند نفره آنلاین یعنی موبا است. این بازی توسط رایت گیمز برای شرکت مایکروسافت ویندوز و مک آواس توسعه و منتشر شد. این بازی با مدل فری میوم و با الهام گرفتن از مود بازی وارکرفت یا همان تخت یخ زده با عنوان دفاع از باستانیان ساخته شد. در سال 2012 لیگ افسانه ها بیشترین میزان بازی را در آمریکا و اروپا داشته است، همچنین در 2014 این بازی 67 میلیون در ماه و 27 میلیون روزانه بازیکن و بیش از 5/7 میلیون بازیکن فعال در ساعت داشته است.

کلش آف کلنز

این بازی یک جنگ قبایل در سبک استراتژیک و فریمیوم است و برای تلفن همراه بوده که توسط سوپرسل توسعه شده و در اختیار عموم قرار گرفت. این بازی برای سیستم عامل های آی او اس در اوت 2012  و در گوگل پلی برای اندروید در 2013 منتشر شد. سریال این بازی نیز به نام کلش راما منتشر شد. در این بازی شما مسئولیت یک سرزمین که بیشتر شبیه یک دهکده کوچک است را بر عهده دارید و با گذاشتن انواع ساختمان های متفاوت و ارتقاء آن ها، دهکده خود را آماده می سازید و برای دفاع در برابر دشمن حاضر می شوید. در آغاز بازی شما دو دستگاه سازنده اکسیر دریافت می کنید که به صورت خودکار برای شما اکسیر تولید می کند.

پابجی

پلیرآن نونز بتل گراندز یا همان مخففش پابجی بازی ویدئویی است که به صورت آنلاین و چند نفره و در سبک بتل رویال است. این بازی توسط استودیوی بلو هل در کره جنوبی ساخته شده است و طرفداران زیادی نیز دارد. کارگردان این بازی برندان گرین است و توسعه دهنده این بازی شرکت پابجی است. در این بازی حداکثر صد بازیکن با چتر نجات در جزیره ای فرود می آیند و به دنبال اسلحه و مهمات می گردند تا دیگران را به قتل برسانند و از کشته شدن خود جلوگیری کنند. آخرین بازیکن یا تیمی که باقی بماند برنده خواهد بود.

پیش بینی ورزش های الکترونیکی

امروزه امکان پیش بینی ورزش های الکترونیکی فراهم شده است و شما می توایند بازی های بالا را در سایت های شرط بندی تجربه کنید. نکته قابل توجه ضریب های بالا برای این بازی ها می باشد. برای تجربه و کسب درآمد از پیش بینی آن ها می توانید به سایت های ارائه کننده مثل تاینی بت و هات بت مراجعه کنید.

ورز های الکترونیکی در المپیک 2020 چه بود؟

ورزش های الکترونیکی کلش رویال چیست؟

آموزش شرکت در مسابقات آنلاین آکادمی پردیتور یا همان رشته کلش رویال، خانه مسابقات است که ورزش های الکترونیکی در کلش رویال شامل: پابجی، فیفا، کلش آف کلنز است. که سایت کلش رویال را به سادگی می توان با سرچ در گوگل مشاهده کرد.

ورز های الکترونیکی در المپیک 2020 چه بود؟

ورزش های الکترونیکی در 2020 از نظر سایت Newzoo سال متفاوتی بود چرا که در آن به بازیکن های آماتور نیز فرصت حضور داده شد که در مسابقات شرکت و رقابت کنند. بازیکنان حاضر در این رقابت نه تنها برای سرگرمی بلکه اجازه حضور در صحنه های بزرگ بین المللی را نیز به دست آوردند. درآمد این بازی در سال 2020 رقمی حدود 947.1 بود که ملبغ کمی نیست. ورزش های الکترونیکی در سال 2022 نیز برگزار می شود و مطمئنا خیلی باشکوه تر از سال قبل می شود.

ورزش های الکترونیکی ایران چه هستند؟

ورزش های الکترونیکی در ایران سال 1385 با موافقت سازمان تربیت بدنی شروع به کار نمود. این بازی ها مثل فیفا 2022 و پس 2021 است که به صورت استانی و کشوری برگزار می شود. این بازی با هدف معرفی بیشتر بازی های الکترونیکی و مهیا شدن بازیکنان در بازی ها تایلند و المپیک آسیایی است. احسان تکلو دبیر اجرایی اولین دوره لیگ ورزش های الکترونیکی اعلام کرده است که جایزه ای این مسابقات معادل 160 میلیون تومان است. در این انجمن به افراد آماتور نیز فرصت حضور می دهند و می تواند جوایز را برنده شوند.

سازمان ورزش های الکترونیکی

انجمن ورزش های الکترونیکی نماینده قانون فدراسیون جهانی ورزش های الکترونیک (IeSF) است. در اولین اعزام تیم ملی به مسابقات بازی های آسیایی داخل سالن 2007 ماکائو، با کسب سه مدال نایب قهرمان این مسابقات به دست آمد. در سال 1392 عضویت موقت انجمن ورزش های الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون جهانی پذیرفته شد و در سال 1393 در مجمع جهانی فدراسیون ورزش های الکترونیکی در شهر بخارست کشور رومانی، عضویت ایران به صورت رسمی تایید شد. سایت ورزش های الکترونیکی eligo.ir است که تحت نظر انجمن ورزش های الکترونیک ایران است.

سامانه ثبت نام الکترونیکی فدراسیون ورزش های همگانی

سامانه ثبت نام ورزش های همگانی register.isfaf.ir است و شما می توانید با ورود به این سامانه ثبت نام کرده و تنها کد ملی و گذاشتن یک رمز عبور لازم است. از درج اسامی فیک و نادرست پرهیز کنید، مدارک خواسته شده را به درستی وارد کنید.

سوالات متداول

 1. ورزش های الکترونیکی چیست؟

  ورزش های الکترونیکی مجموعه از بازی های ویدئویی آنلاین می باشد.

 2. ورزش های الکترونیکی در ایران برگزار می شود؟

  انجمن ورزش های همگانی در ایران وجود دارد.

 3. ورزش های الکترونیکی در ایران چه وقت تاسیس شد؟

  این ورزش در سال 1395 تاسیس و تایید شد.

 4. کدام بازی پر بازدید ترین بازی شناخته شده است؟

  بازی پابجی پر بازدید ترین بازی شناخته شده است.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :