الکس فرگوسن (Alex Ferguson) یکی از پر افتخار ترین مربی های دنیا و بازیکن سابق فوتبال اهل اسکاتلند است که بیشتر به خاطر سال های مربیگری اش در منچستر یونایتد شناخته می شود. در این مطلب می خواهیم به معرفی سر الکساندر چپمن فرگوسن 81 ساله بپردازیم پس با ما همراه باشید.

الکس فرگوسن کیست؟

الکس فرگوسن کیست؟

الکس فرگوسن بازیکن سابق فوتبال متولد سال 1941 در اسکاتلند و از پر حاشیه ترین مربی های جهان است و بیشتر به خاطر سال های حضورش به عنوان مربی در منچستر یونایتد به شهرت رسیده است. او در دوران بازی اش در چند باشگاه فوتبال در اسکاتلند مانند تیم های دانفرملین اتلتیک و رنجرز در پست مهاجم بازی می کرده است. در زمان حضورش در تیم دانفرملین اتلتیک، در فصل 66–1965 بهترین گلزن لیگ اسکاتلند شد.

او در سال های آخر دوران بازی اش در تیم های اسکاتلند در سال 1974 در نقش مربی نیز کار کرد و شروع کار مربیگری او به صورت حرفه ای از تیم های ایست استرلینگ شایر اسکاتلند (East Stirlingshire F.C) و سنت میرن اسکاتلند (St Mirren F.C) آغاز شد. در بخش های بعدی به معرفی بیشتر تیم هایی که او سابقه مربیگری آن ها را داشته است، می پردازیم. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الکس فرگوسن ویکی پدیا او را مطالعه کنید.

عکس های الکس فرگوسن را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس های الکس فرگوسن را در کجا مشاهده کنیم؟

الکس فرگوسن که بیشتر به خاطر سال های حضورش به عنوان مربی در منچستر یونایتد به شهرت رسیده است، بیشتر از هر مربی دیگری در تاریخ فوتبال جام کسب کرده است. برای مشاهده عکس های این مربی مشهور اسکاتلندی تنها کافی است نام او را به فارسی یا انگلیسی در گوگل جستجو کنید و عکس های او را در زمان بازی و مربیگری اش مشاهده کنید. باید بدانید او از سرمربی های برتر جهان در سال 2022 و به همین خاطر عکس های زیادی در مجلات فوتبال نیز از او در دسترس است.

پیج اینستاگرام الکس فرگوسن چیست؟

پیج های زیادی در اینستاگرام به نام او وجود دارد که نمی توان با قاطعیت گفت که کدام یک از آن ها واقعا پیج شخصی اش می باشد. اما برای دیدن پست ها و عکس های مربوط به الکس فرگوسن اینستاگرام به آدرس alex.ferguson.official و siralexferguson26 را دنبال کنید.

الکس فرگوسن سابقه مربیگری چه تیم هایی را داشته است؟

الکس فرگوسن سابقه مربیگری چه تیم هایی را داشته است؟

در بیوگرافی الکس فرگوسن خواندیم که او کار مربیگری خود را از سال 1974 و در سال های آخر حضورش در اسکاتلند به عنوان بازیکن از تیم های ایست استرلینگ شایر و سنت میرن اسکاتلند آغاز کرده است. در این بخش به معرفی تیم هایی می پردازیم که او سابقه مربیگری در آن ها را داشته است.

ایست استرلینگ شایر (East Stirlingshire)

در سال 1974 اولین کار مربیگری خود را با تیم ایست استرلینگ شایر اسکاتلند آغازکرد، الکس فرگوسن در آن زمان تنها 32 سال داشت. باشگاه مذبور در آن زمان باشگاهی کوچک و ناشناخته در اسکاتلند بود و حتی فاقد دروازه بان ثابت بود. او یک سال در این تیم ماند و به آن نظمی ویژه بخشید.

سنت میرن (St Mirren)

باشگاه سنت میرن از باشگاه قبلی فرگوسن بزرگ تر بود و او 4 سال (از سال 1974 تا 1978) در این باشگاه به مربیگری مشغول بود. باشگاه سنت میرن بنا به دلایلی که از جمله آن ها پرداخت های بدون اجازه به بازیکنان و نداشتن مدیریت صحیح از نظر مدیر این تیم بود، او را اخراج کرد.

آبردین (Aberdeen)

او در فصل اول حضورش در این تیم اسکاتلندی (سال 79- 1978) چندان موفقیتی حاصل نکرد و به فکر ایجاد تغییراتی در تیمش افتاد. این تیم فصل بعدی را نیز با عملکردی نامناسب شروع کرد، اما نحوه بازی آن ها نسبت به سال گذشته بهتر شده بود، تا اینکه در فصل 1980 قهرمان لیگ برتر شدند.

الکس فرگوسن تا سال 1986 به عنوان سرمربی باقی ماند و این تیم در سال 82 قهرمان جام اتحادیه و جام حذفی، در سال 83 قهرمان جام حذفی و جام برندگان جام اروپا، در سال 84 قهرمان جام حذفی و لیگ برتر، در سال 85 قهرمان لیگ برتر و در سال 86 قهرمان جام حذفی اسکاتلند شد. بازیکنان این تیم به او لقب فرگی خشمگین را داده بودند.

تیم ملی اسکاتلند

در سال 1985، در مسابقات مقدماتی جام جهانی، الکس فرگوسن در کنار سرمربی تیم ملی یعنی جوک استاین حضور داشت و پس از فوت او در پایان یکی از بازی ها، هدایت تیم ملی اسکاتلند به او سپرده شد. قرار بر این بود که مربیگری تیم ملی در جام جهانی بر عهده او باشد، اما با حذف این تیم در مرحله گروهی، مربیگری او نیز به پایان رسید.

منچستر یونایتد (Manchester United)

در سال 1986 او پیشنهاد هایی از تیم تاتنهام و آرسنال انگلیس نیز داشت که آن ها را رد کرد. در نهایت فرگوسن پس از کنار گذاشته شدن اتکینسون در نوامبر 1986 مربی منچستریونایتد شد. الکس فرگوسن منچستر را در فصل اول حضورش از رده 21 به یازدهم جدول رساند. در طول 27 سال حضورش در منچستر یونایتد او موفق به بردن 38 جام مختلف با این تیم شد.

الکس فرگوسن تا کنون چه افتخاراتی را به عنوان مربی کسب کرده است؟

الکس فرگوسن تا کنون چه افتخاراتی را به عنوان مربی کسب کرده است؟

علاوه بر افتخارات الکس فرگوسن در زمان مربیگری که برای تیم های مختلف به دست آورده است، او 11 بار در لیگ برتر انگلیس به عنوان مربی فصل برگزیده شد. همچنین در سال 2011 عنوان بهترین مربی تاریخ فوتبال توسط فیفا به او داده شد.

الکس فرگوسن از چه سالی وارد دنیای مربیگری شد؟

این مربی سرشناس در سال های آخر دوران بازی اش در سال 1974 در نقش مربی نیز کار کرد و شروع کار مربیگری او به صورت حرفه ای از تیم های ایست استرلینگ شایر اسکاتلند (East Stirlingshire F.C) و سنت میرن اسکاتلند (St Mirren F.C) آغاز شد.

الکس فرگوسن اکنون مربی چه تیمی است؟

او از سال 1986 تا 2013 (27 سال) به عنوان مربی در تیم منچستر یونایتد انگلیس مشغول به کار بود و آخرین فصل حضورش در این تیم را با کسب قهرمانی در لیگ برتر انگلیس به پایان رساند. پس از آن و در 71 سالگی فوتبال و مربیگری را برای همیشه کنار گذاشت و خود را بازنشسته کرد. در آن زمان او خاطرات خود را به شکل یک یک کتاب چاپ کرد، برای مطالعه زندگینامه و دانلود کتاب‌ های الکس فرگوسن می توانید به سایت های معتبر کتاب مراجعه کنید.

الکس فرگوسن چه حاشیه هایی داشته است؟

الکس فرگوسن در دوران بازی و مربیگری خود فردی بدون حاشیه بوده است و بیشتر از حاشیه به موفقیت در زمین فوتبال اهمیت داده است.

سوالات متداول

سوالات متداول


 1. الکس فرگوسن از چه سالی وارد دنیای مربیگری شد؟

  الکس فرگوسن در سال های آخر دوران بازی اش در تیم های باشگاهی اسکاتلند در سال 1974 در نقش مربی نیز کار کرد و شروع کار مربیگری او به صورت حرفه ای از تیم های ایست استرلینگ شایر و سنت میرن اسکاتلند آغاز شد.

 2. الکس فرگوسن در کدام تیم ها فوتبال بازی می کرده است؟

  او در چند باشگاه فوتبال در اسکاتلند مانند تیم های دانفرملین اتلتیک و رنجرز در پست مهاجم بازی می کرده است. در زمان حضورش در تیم دانفرملین اتلتیک، در فصل 66–1965 بهترین گلزن لیگ اسکاتلند شد.

 3. الکس فرگوسن سابقه مربیگری چه تیم هایی را داشته است؟

  تیم ایست استرلینگ شایر (سال 1974)، تیم سنت میرن (سال 1974 تا 1978)، آبردین (سال 1978 تا 1986)، تیم ملی اسکاتلند (سال 1985 تا 1986) و تیم منچستر یونایتد (از سال 1986 تا 2013) که همه این تیم ها از تیم های خوب فوتبال هستند.

 4. الکس فرگوسن در حال حاضر مربی کدام تیم است؟

  الکس فرگوسن 27 سال به عنوان مربی در تیم منچستر یونایتد انگلیس مشغول به کار بود و آخرین فصل حضورش در این تیم را با کسب قهرمانی در لیگ برتر انگلیس به پایان رساند. پس از آن و در 71 سالگی فوتبال و مربیگری را برای همیشه کنار گذاشت و خود را بازنشسته کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :