در این مقاله به معرفی یکی از بزرگ ترین بازیکنان تاریخ بسکتبال جهان خواهیم پرداخت که نام او ویلت چمبرلین می باشد و تاکنون توانسته است در این عرصه به افتخارات بسیاری دست پیدا کند. این بسکتبالیست آمریکایی تاکنون چهار بار توانسته است جایزه ی با ارزش ترین بازیکن فصل nba را از آن خود کند. در ادامه شما را با زندگی نامه و افتخارات کسب شده توسط این بازیکن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

زندگینامه ویلت چمبرلین

زندگینامه ویلت چمبرلین

ویلت با نام ویلتون نورمن در بیست و یکم اوت سال 1936 در فیلادلفیا ایالت متحده آمریکا در خانواده ای پرجمعیت متولد شد. او فرزند ویلیام چمبرلین که شغلش جوشکاری بود و الیویا روت جانسون بود. ویلیت در دوران کودکی به رشته ی دو و میدانی علاقه ی بسیاری داشت و در دوی 800 متر و 1000 متر عملکرد خوبی داشت و بلعکس هیچ علاقه ای به بازی بسکتبال نداشت و این بازی را یک بازی دخترانه می دانست. او در دوران کودکی اش بسیار لاغر و نحیف بود و به علت بیماری التهابات ریوی تا حد مرگ پیش رفت.

او تحصیلات دوران دبیرستانش را در مدرسه ای به نام overbrook گذراند و در همان جا به بازی بسکتبال مشغول شد و به خاطر قد بلندی که داشت و 180 سانتی متر بود به عنوان عضوی عالی در این تیم به شمار می رفت. او در ابتدا عضوی از تیم بسکتبال نمایشی هارلم گلوبتراترز بود. ویلت چمبرلین با بازیکنان حرفه ای همچون کریم عبدالجبار و بیل راسل نیز هم دوره بود که از بهترین بازیکنان پست سنتر تاریخ نیز محسوب می شدند. دوئل چمبرلین با این دو بازیکن به عنوان بزرگ ترین رقابت های تک به تک تاریخ بسکتبال جهان به شمار می رود.

او در سال 1957 نخستین بسکتبال کالج خودش را آغاز نمود و توانست در سال بعد یعنی در سال 1958 تیم خودش که jayhawks بود را به فینال NCAA ببرد. ویلت به دلیل شرکت در بازی بسکتبال حرفه ای در سال 1958 مجبور به انصراف از کالج شد اما برای بازی در nba مجبور شد در نهایت آن را تمام کند. این بازیکن یکی از بزرگ ترین بسکتبالیست های تاریخ به شمار می رود و توانسته است رکوردهای بسیاری را در nba به نام خود ثبت کند. این ورزشکار حرفه ای بسکتبال در دوازدهم اکتبر سال 1999 به علت سکته ی قلبی و در سن 63 سالگی درگذشت.

چمبرلین

چمبرلین و همسرش

شایعات بسیاری وجود دارد که او با چندین زن رابطه ای عاشقانه داشته است اما این ورزشکار حرفه ای بسکتبال در طول زندگی خود هرگز ازدواج نکرد و علاقه ای به تشکیل خانواده نداشت. او ادعا کرده است که با بیست هزار زن رابطه ی جنسی داشته است.

رکوردهای ویلت چمبرلین

چمبرلین به عنوان یکی از کمیاب ترین ورزشکاران تاریخ به شمار می رود که توانسته است رکوردهای بسیاری را در دنیای بسکتبال و لیگ nba کسب کند او توانست هفتاد و دو رکورد را در nba به نام خود ثبت نماید که این احتمال وجود دارد که برخی از این رکوردها هرگز شکسته نشود. به دست آوردن بازی 100 امتیازی ویلت چمبرلین در طی یک بازی، ثبت میانگین چهل و پنجاه امتیاز توسط او در یک فصل، کسب پنجاه و پنج ریباند در طی یک بازی و به دست آوردن 2000 ریباند در یک فصل، شرکت در 118 بازی و کسب حداقل 50 بازی تنها بخشی از رکوردهای بی نظیر این بازیکن به شمار می روند.

از رکوردهای فصل عادی او می توان به برخی از آن ها همچون: کسب بیشترین امتیاز در فصل 1962 با 4029 امتیاز، کسب بیشترین امتیاز در طی یک مسابقه nba و کسب صد امتیاز مقابل نیویورک در 2 مارس 1962، بیشترین امتیاز آور متوالی لیگ در هفت فصل متوالی، ثبت 118 بازی و کسب حداقل 50 امتیاز به عنوان بیشترین بازی فصل عادی، ثبت 271 بازی و کسب حداقل 40 امتیاز به عنوان بیشترین بازی فصل عادی، ثبت 381 بازی و کسب حداقل 35 امتیاز به عنوان بیشترین بازی فصل عادی، کسب بیشترین امتیاز در اولین بازی یک بازیکن در nba با کسب 43 امتیاز در مقابل نییویورک در تاریخ اکتبر سال 1959، حضور در 65 بازی متوالی و کسب حداقل 30 امتیاز و رکوردار بیشترین بازی متوالی، بیشترین فیلد گل به ثمر رسیده در یک نیمه با 22 فیلد گل در سال 1962، بیشترین پرتاب آزاد به ثمر رسیده در طی یک بازیبا استفاده از بیست و هشت پرتاب آزاد در سال 1962 در برابر نیویورک، بیشترین دابل دابل متوالی با 227 دابل دابل در طی سال های 1964 تا 1967. در سال 1970 تنها بازی ای که چمبرلین در آن جزو آل استارها نبود مربوط به مصدومیت او می باشد که در طی آن تنها در دوازده بازی مقدماتی توانست برای تیمش شرکت کند اما پس از بهبودی موفق شد تیمش را به فینال nba برساند.

پست بازی ویلت چمبرلین

پست بازی ویلت چمبرلین

چمبرلین قدی به بلندی دو متر و شانزده سانتی متر و 125 کیلو گرم وزن داشت و به عنوان پست سنتر در تیم ها بازی می کرد و در بین سایر بازیکنان بیشترین رکورد را در مقدار امتیاز کسب کرده است. این بازیکن دارای لقب های متعددی می باشد اما معروف ترین این لقب ها wilt the stilt یعنی ویلت پا گنده و دیگری Goliath به معنی جالوت می باشد.

بررسی رابطه ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار

بررسی رابطه ویلت چمبرلین و کریم عبدالجبار

نام ویلیت چمبرلین و کریم عبدالجبار همواره در یاد طرفداران بسکتبال نیز خواهد بود و از آن ها به عنوان بهترین سنترهای تاریخ نام می برند.از رویارویی این دو بازیکن ویدئوهای بسیار کمی یافت می شود. مدت زمان حضور این دو بازیکن در لیگ به طور هم زمان و از سال 1969 تا 1973 به مدت چهار سال است. در طی مدت این چهار سال یک سال آن را چمبرلین به مصدومیت دچار بود.

حضور چمبرلین در 5 تیم برتر nba

در دورانی که ویلت چمبرلین در بازی بسکتبال مشغول بود بازیکنان پست بسیار کوچک تر بودند و این باعث شده بود که بازیکنان شگفت انگیز امروزی به ورزش بسکتبال جذب نشوند اما حضور این بازیکن در زمین بازی به جذابیت بازی افزوده بود و شگفت آفرین بود و لیاقت قرار گرفتن در بین پنج بازیکن برتر بسکتبال را داشت. او توانست در طی چهار فصل حضور در بازی چهار رکورد را در بالاترین میانگین امتیاز گیری در یک فصل nba کسب کند بیشترین امتیاز کسب شده توسط او در تاریخ دوم مارس سال 1962 می باشد که در طی یک بازی به امتیاز صد دست یافت که پیش بینی می شود این رکورد هرگز شکسته نشود.

تنها بازیکنی که توانسته است تعداد ریباندهای بیشتری را نسبت به بیل راسل ثبت کند چمبرلین می باشد. این بازیکن نسبت به سایر بازیکنان دیگر مدت زمان بیشتری که حدود 45.8 دقیقه می باشد را در زمین بوده است. چمبر لین یکی از ماهرترین و مهم ترین بازیکنان تاریخ nba به شمار می رود و در این تاریخ از او به عنوان یک نیروی غیر قابل توقف بسکتبال و عالی ترین نیروی تهاجمی نام برده شده است.

بسیاری بازی او را با اسطوره های بزرگ بستکتبال نظیر لبران جیمز و همچنین شکیل اونیل مقایسه می کنند.

علت مرگ ویلت چمبرلین

علت مرگ ویلت چمبرلین

این بازیکن حرفه ای بسکتبال در تاریخ دوازدهم اکتبر سال 1999 و در سن شصت و سه سالگی بر اثر احتقان قلب از دنیا رفت او زندگی نامه خودش را در کتابی به نام «ویلت یک میلیونر سیاه پوست دو متری که در خانه کناری زندگی می کند» در سال 1973 منتشر کرد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :