با توجه به اینکه سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی 2022 قطر کارلوس کیروش خواهد بود همه طرفداران فوتبال نسبت سیستم بازی کیروش کنجکاو هستند تا نسبت به سیستم بازی این مربی پرتغالی آگاهی کسب کنند.

  • اگر کنجکاو شدید بدانید پشت پرده بازگشت کی روش به تیم ملی برای جام جهانی قطر 2022 چیست می توانید مقاله مورد نظر را دنبال نمایید.
سیستم بازی کیروش در تیم ملی ایران چگونه است؟

سیستم بازی کیروش در تیم ملی ایران چگونه است؟

کارلوس کیروش پرتغالی که به واسطه سبک تدافعی که در تاکتیک های خود به کار می برد مشهور است؛ این مربی تیم خود را سیستم 433 روانه زمین می کند و در صورت لو دادن توپ به حریف تیم به 451 تغییر سیستم می دهد تا همگی در خط دفاعی جمع شوند و مانع از حرکت های تهاجمی تیم حریف شوند.

سیستم بازی کیروش برای جام جهانی

سیستم مورد علاقه کیروش در جام جهانی همین سیستم 433 است؛ در این سیستم اما در جام جهانی روسیه دیدیم که مهدی طارمی که در تیم های خود اغلب به عنوان مهاجم نوک به میدان می رود در پست وینگر چپ بازی می کرد و در نوک پیکان خط حمله از سردار آزمون و یا کریم انصاریفرد استفاده می کرد و همچنین سمت راست خط حمله را علیرضا جهانبخش مهاجم سرعتی تیم ملی در اختیار داشت.

واکنش کیروش به استفاده از سیستم 550

طبق عادت یک ساعت و نیم مانده به بازی از من خواستند تا ترکیب را اعلام کنم اما باور نمی کردم افراد حرفه‌ ای سیستم تیم را به این شکل بکشند. این اتفاق، یکی از موقعیت‌هایی است که در کتاب جوک‌ هایی که بعد از بازنشستگی از تمرین خواهم نوشت، قرار خواهم داد.

آنالیز سیستم کیروش برای جام جهانی

آنالیز سیستم کیروش برای جام جهانی

اگر بخواهیم سیستم کارلوس کیروش را به زبان ساده تفهیم کنیم باید گفت که تاکتیک این مربی ” گل نخوردن و بعد گل زدن” است. کیروش سرمربی پرتغالی که سابقه دستیاری سر الکس فرگوسن را در کارنامه دارد وتجربه بسیار زیادی در مربیگری در سطح ملی را در کارنامه خود گنجانده، خوب بلد است چگونه مقابل تیم های با کلاس بالا چگونه بازی کند.

کیروش در روسیه تیم ایران را با سیستم 433 بازی می داد و وقتی توپ را در اختیار داشتند شروع به انجام پاس هایی با ظرافت بالا می کردند تا راه برای گل زنی باز شود؛ بعنوان یکی از تاکتیک های کیروش برای زدن گل به حریف می توان به ضربات کاشته نظیر کرنر ها و ضربات ایستگاهی اشاره کرد که حتی یکی از گل های ما در رقابت های جام جهانی 2018 از روی ضربات کاشته یا شروع مجدد به ثمر رسید.

همانطور که گفته شد بازیکنان با سیستم 433 بازی را در فاز نرمال و تهاجمی ادامه می دهند تا زمانی که توپ را از دست بدهند؛ در این زمان تیم بلافاصله تغییر تاکتیک داده و برای دفاع و جلوگیری از ضد حمله حریف به 451 تغییر سیستم می دهند تا در دفاع به هماهنگی و استحکام لازم برسند؛ کاری که همیشه ما را یاد بازی مقابل اسپانیا و آن دفاع همه جانبه تیم ملی می اندازد.

سیستم این مربی هجومی است یا تدافعی؟

سیستم این مربی هجومی است یا تدافعی؟

سیستم کیروش بر پایه گل نخوردن است پس می توان گفت تا حدی تدافعی بازی می کند؛ اما نباید این را دست کم گرفت که تیم های کی روش در فاز تهاجمی هم تیم خطرناکی بوده اند؛ چیزی که ما سال ها در تیم ملی ایران با چشم خود دیده ایم؛ مانند بازی با مراکش که با دفاع مستحکم و گل نخوردن ما مقابل مراکش پر مهره توانستیم در دقایق پایانی بازی را به نفع خود برگردانیم و برنده بازی باشیم.

سیستم بازی کیروش چه انتقاداتی دارد؟

خیلی از منتقدان کیروش بر شکل بازی تدافعی کیروش انتقادات بسیاری را وارد می کنند که شاید این انتقادات به حق نباشند. کیروش همیشه بازی های زیبایی را با تیم ایران برای مردم به نمایش گذاشته اما همیشه بخاطر دفاعی بودن سیستم خود توسط کارشناسان مورد انتقاد قرار گرفته، حالا و با حضور دوباره کیروش بعنوان سرمربی تیم ملی در جام جهانی 2022 باید دید که سیستم بازی کیروش چقدر دچار تغییر خواهد شد و آیا کیروش توانایی جواب دادن به انتقادات را دارد یا خیر؟

سوالات متداول

  1. بازیکنانی که فدای سیستم دفاعی کی‌ روش شدند؟

    در جام جهانی 2018 شاهد بودیم که ایران چگونه وقتی چیزی برای از دست دادن ندارد در فاز تهاجمی می درخشد اما هیمشه و بخاطر تدافعی بودن کیروش مهاجمانی بودند که فدای این سیستم شدند که از آنها می توان به رضا قوچان نژاد اشاره کرد.

  2. آیا کیروش بازهم بازی را تدافعی آغاز خواهد کرد؟

    باید منتظر ماند و دید کیروش در بازی های دوستانه چگونه بازی می کند و اینکه احتمال می رود جلوی تیم قدرتمندی مثل انگلیس بازهم کار را از دفاع آغاز کند اما با حفظ حالت تهاجمی.

  3. کیروش تا چه زمانی مربی ایران خواهد بود؟

    قرار داد کیروش تا پایان جام جهانی است اما به هرحال باید منتظر ماند و دید حاصل کار این مرد پرتغالی در این جام چه خواهد شد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :