چوگان از ورزش های قدیمی ایران و از پرطرفدارترین ورزش های جهان محسوب می شود و این ورزش بسیار هیجان انگیز و محبوب است. چوگان امروزه در سطح جهان گسترش یافته است و با نام جدید پولو (Polo) شناخته می شود. در ادامه به معرفی بیشتر این بازی مهیج خواهیم پرداخت.

  • سایت شرط بندی مخصوص بازی چوگان با امکانات ویژه تنها با کلیک بر روی گزینه “ورود به وب سایت” کلیک کنید.
ورزش چوگان چگونه است؟

ورزش چوگان چگونه است؟

چوگان یک ورزش تیمی است که در آن سوارکاران با چوب مخصوص این بازی، توپ را برای ورود به دروازه حریف هدایت می کنند. این رشته ورزشی در گذشته بیشتر در دربار پادشاهان رایج بوده است، این ورزش از حدود 40 سال قبل به رشته های ورزشی المپیک راه یافت و اکنون نیز از طرف کمیته المپیک به عنوان یکی از ورزش های جهانی شناخته می شود. با گذر زمان چوگان در کشور های دیگر، نسبت به مکان خلق خود ایران، جایگاه و محبوبیت بیشتری گرفت.

ورزش چوگان چه قوانینی دارد؟
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-29 08:53:43Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

ورزش چوگان چه قوانینی دارد؟

در بازی چوگان هدف وارد کردن توپ به دروازه حریف است. اگر تیمی که حمله کرده است توپ به سمت دروازه بزند اما توپ از پشت دروازه خارج شود، پرتاب توپ متعلق به تیمی است که مورد حمله قرار گرفته بوده است. در آن صورتی که توپ توسط افراد همان تیم از پشت دروازه خارج شود، به تیم مقابل اجازه پرتاب آزاد داده خواهد شد. بعد از هر گلی که به حریف زده شود، توپ و داور در وسط زمین قرار می گیرند و جای زمین بازی دو تیم عوض می شود. اگر هر دو تیم در نتیجه باهم برابر شوند، به آن ها وقت اضافی تعلق می گیرد و اولین تیمی که در این وقت اضافه گل بزند برنده اعلام می شود.

زمانی که بازیکن به سمت توپ در حال حرکت، بدود و توپ سمت راست او قرار گرفته باشد، اولویت با او است و هیچ بازیکنی حق ایجاد مانع برای او را ندارد، مگر این که فاصله او معقول باشد و خطری برای بازیکن ایجاد نکند.

آیا این رشته مسابقات جهانی دارد؟

آیا این رشته مسابقات جهانی دارد؟

با این حال که چوگان اصالتا برای ایران است، امروزه کمترین تعلق را برای کشور خود دارد. این روز ها چوگان یکی از ورزش های جهانی تبدیل شده است و محبوبیت خاصی دارد و همچنین مسابقات آن در بیش از 77 کشور جهان برگزار می شود. این ورزش حتی از سال گذشته وارد المپیک نیز شده است. چوگان در سال 1860 در انگلستان رواج یافت و با نام پولو شناخته شد. جمهوری آذربایجان در سال 1392 از بی توجهی ایران به این ورزش استفاده کرد و تلاش کرد تا چوگان را به نام خود در فهرست میراث جهانی ثبت کند. در نهایت یونسکو بازی چوگان منطقه قره باغ را ثبت جهانی کرد، اما آن را برای کل کشور آذربایجان در نظر نگرفت.

در نهایت با خبردار شدن چند تن از فعالان فرهنگی از این موضوع با خبر شدند و به سازمان یونسکو اعتراض کردند. ایران پس از تلاش های فراوان سرانجام در سال 1396 موفق شد در اجلاس کره جنوبی بازی چوگان ایرانی را به تصویب نهایی برساند و آن را در فهرست ثبت جهانی یونسکو قرار دهد.

آموزش بازی چوگان

آموزش بازی چوگان

این رشته ورزشی یکی از سریع ترین بازی های جهان است، زیرا در این بازی سوار و اسب باید با سرعت 60 کیلومتر در ساعت توپ را هدایت کنند. بازی چوگان چهار رکن دارد: اسب، چوبدست، سوار و گوی(توپ). کار اصلی را اسب انجام می دهد و بیش تر بار بازی روی دوش اسب است. در طول بازی، توپ به سمت دروازه حریف می رود و اسب چوگان باید با هوش بالا به دنبال آن باشد و آن را به کمک سوارکار تا دروازه حریف تعقیب کند.

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟

زمانی تیم امتیاز می گیرد که بتواند گوی را به داخل دروازه حریف برساند و داور نیز آن را اعلام کند. اگر گوی به بالای دروازه برخورد کند ثبت امتیاز از طریق رای داور انجام می شود.

فیلم های مسابقات چوگان را در کجا مشاهده بازی کنیم؟

فیلم های مسابقات چوگان را در کجا مشاهده بازی کنیم؟

شما اگر از علاقه مندان به این رشته ورزشی هستید و علاقه به تماشای تورنومنت های چوگان باشید می توانید از طریق شبکه های ورزشی همانند پرشیانا اسپورت از تلویزیون خود تماشا کنید. اما اگر از طریق گوشی بخواهید تماشا کنید می توانید از طریق یوتیوب این مسابقات را تماشا کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول

پیشینه چوگان به کدام کشور باز می گردد؟

از ورزش های کهن ایرانی است.

این رشته ورزشی از چه زمانی به المپیک راه پیدا کرد؟

چوگان از حدود 40 سال قبل به رشته های ورزشی المپیک راه پیدا کرد.

نحوه بازی چوگان به چه صورت است؟

ورزشی است که به صورت تیمی و سوار بر اسب انجام می شود. در آن سوارکار گوی را با چوب هدایت می کند تا به دروازه حریف برساند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :