دنیا جای بزرگی است و ورزش های زیادی برای بازی کردن در آن بوجود آمده است. از پرطرفدارترین ورزش های جهان مثل فوتبال و بیسبال گرفته تا ورزش های کمتر شناخته شده ای مثل کبدی و هندبال، در این مقاله می خواهیم به معرفی یکی از این ورزش های کمتر شناخته شده بپردازیم. نام این ورزش کرفبال است.

  • لازم به بیان است تنها سایت شرط بندی که بازی کرفبال را ارائه می دهد با کلیک بر روی گزینه “ورود به وب سایت” برای شما فراهم شده است در صورت تمایل بر روی این گزینه کلیک کنید.
معرفی ورزش کرفبال  

معرفی ورزش کرفبال  

اگر سری به صفحه کرفبال ویکیپدیا بزنیم متوجه خواهیم شد که این ورزش، یک ورزش مختلط است که مردها و زن ها همزمان با هم آن را بازی می کنند. زادگاه این ورزش هلند و شهر آمستردام است. این ورزش که ورزشی جوان محسوب می شود در سال هزار و نهصد و دو بوجود آمده است. این ورزش شباهت های بسیار زیادی با بسکتبال و نتبال دارد که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. این ورزش در کشور زادگاهش و همچنین در بلژیک و به طور عجیبی در تایوان، طرفداران زیادی دارد. مبدع این ورزش کسی بوده به نام نیکو بروخایسن؛ نیکو که در سال هزار و نهصد و دو معلمی هلندی بوده، در طی سفری کاری به سوئد می رود. در سوئد او با بازی ای به نام رینگ بال آشنا می شود که زنان و مردان با هم آن را بازی می کردند. با الهام گیری از آن ورزش، او به کشور زادگاهش که برمی گردد ورزش کرفبال که ورژنی از آن بازی است را بوجود می آورد.

کرفبال چه قوانینی دارد؟

کرفبال چه قوانینی دارد؟

در بازی کرفبال دو تیم هشت نفره وجود دارند و یک توپ کرفبال که باید با آن بازی کنند. هر تیم از چهار زن و چهار مرد تشکیل شده است. برای کسب امتیاز در این ورزش هر تیم باید توپ را با موفقیت داخل سبدی که از قبل تعیین شده است بیندازد (سبد در هلندی یعنی کرف که به همین دلیل هم این ورزش کرفبال نامیده می شود). این سبد در ارتفاع سه متری قرار دارد و زمین بازی هم به سه ناحیه مختلف تقسیم شده است. بازیکنان هم حق ندارند از این سه ناحیه ای که در ابتدای بازی در بین آن ها تقسیم می شوند، بیرون بیاییند.

آیا این رشته مسابقات جهانی دارد؟

این ورزش تیمی از سال هزار و نهصد و هشتاد یک تا به حال مسابقات جهانی ای دارد که به طور متوسط هر چهار سال یکبار برگزار شده است. در طول برگزاری این مسابقات هلند برنده ی تمام این بازی ها بوده است و به جز یکبار که یک تیم چینی در سال دو هزار و هفده توانست مقام دوم را به دست آورد، بلژیک همواره مقام دوم را از آن خود کرده است. به جز این، یک مسابقات جهانی دیگر نیز همزمان از سال هزار و نهصد و هفتاد و هشت نیز تشکیل می شود. در این مسابقات نیز همواره هلند قهرمان بوده به جز یکبار در سال هزار و نهصد و نود و یک. متاسفانه به نظر نمی رسد کرفبال در ایران طرفدار زیادی داشته باشد و ایران در این مسابقات هیچگاه مقامی کسب نکرده است.

تاریخچه بازی کرفبال 

تاریخچه بازی کرفبال 

همانطور که گفته شد این بازی در سال هزارو نهصد و دو بوجود آمده است. قدیمی ترین باشگاه این ورزش که هنوز هم به فعالیت ادامه می دهد باشگاه اچ.کی.سی ال او است که در سال هزار و نهصد و شش بوجود آمده است. جالب است بدانید که این ورزش در بازی ها المپیک سال هزار و نهصد و بیست و همچنین هزار و نهصد و بیست و هشت به عنوان ورزش نمایشی به نمایش درآمده بوده است. فدراسیون جهانی کرفبال در سال هزار و نهصد و سی و سه در کشور بلژیک بوجود آمد. این ورزش را حدود هفتاد کشور دیگر نیز بازی می کنند. اما ایران یکی از این کشورها نیست.

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟ 

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟ 

همانطور که گفته شد این ورزش سه قسمت زمین دارد. در ابتدای بازی هر تیم یک قسمت از زمین را انتخاب می کند و آن قسمت می شود زمین آن ها. بازیکنان سپس در این سه قسمت پخش می شوند و حق ندارند از زمین خود بیرون می آیند. بازیکنان با پاس دادن به یکدیگر باید بتوانند توپ را به هم تیمی های خود منتقل کنند تا آن ها بتوانند توپ را در سبد تیم حریف بی اندازند.

فیلم های مسابقات کرفبال را در کجا مشاهده بازی کنیم؟

برای دیدن بازی های مسابقات کرفبال بهتر است به وبسایت یوتیوب مراجعه کنید. این ورزش طرفدارن زیادی در ایران ندارد و برای همین بعید است بتوانید در وبسایت های داخلی مثل آپارات فیلمی از این ورزش را پیدا کنید.

سوالات متداول

کرفبال اصالتا کجایی است؟

این ورزش در کشور هلند بوجود آمده است.

آیا ایران تیم ملی کرفبال دارد؟

ایران در این ورزش شرکت نمی کند.

این ورزش چند نفره است؟

هر تیم این ورزش هشت بازیکن دارد که نیمی زن و نیمی مرد هستند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :