در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از ورزش های تقریباً نوظهور که در کشورهای اروپایی رواج زیادی دارد برای شما عزیزان مطالبی را ارائه دهیم. این ورزش از پرطرفدارترین ورزش های جهان فیستبال نام دارد و از نظر قوانین و شیوه انجام آن تا حدودی به ورزش والیبال شباهت دارد. این ورزش که در گذشته به عنوان یک بازی و سرگرمی تلقی می شده امروزه به صورت رسمی و قانونمند و دارای ضوابط مشخص می باشد. طوری که مسابقات ملی و بین‌المللی آن در کشورهای مختلف برگزار می‌ شود و در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این ورزش کسب کنید.

  • تا بهترین سایت شرط بندی فیستبال تنها یک کلیک فاصله دارید؛ برای هدایت شدن به این سایت بر روی گزینه “ورود به وب سایت” کلیک کنید.
فیستبال چیست؟

فیستبال چیست؟

انواع مختلفی از ورزش های گروهی و تیمی وجود دارد که هر کدام از آنها طرفداران خود را دارند. ورزش فیستبال نیز در زمینه ورزش های تیمی و گروهی قرار دارد چرا که این بازی به صورت تیمی انجام می شود. به طور کلی با بررسی هایی که انجام شده این ورزش تا حدودی به ورزش تنیس و والیبال مشابهت دارد. به این خاطر که زمین بازی آن دقیقا مشابه زمین والیبال می باشد با این تفاوت که فیستبال را در روی چمن و در فضای باز انجام می دهند. از نظر بعضی از قوانین و اصول نیز تابع ورزش تنیس می باشد. این ورزش به صورت تیم های ۵ نفره انجام می شود و هر کدام از تیم ها باید سعی کنند توپ را در زمین حریف خود بخوابند و اینگونه کسب امتیاز کنند. در نهایت کسب مجاز بیشتر به منزله پیروزی در بازی خواهد بود.

فیستبال چه قوانینی دارد؟

برای انجام این بازی به صورت منسجم تر و منظم تر از سوی فدراسیون رسمی ورزش  فیستیبال قوانین مشخصی تدوین شده است که شامل این موارد می شود: زمانی که توپ در اختیار یک تیم قرار می گیرد فقط سه بار اجازه پاسکاری دارد بنابراین هر بازیکن فقط یک بار اجازه ضربه زدن به توپ را دارد. بازیکن به هیچ عنوان نباید تور و یا پایه های آن را لمس کنند و در صورتی که به هر روشی حتی با ضربه زدن به توپ این کار را انجام دهند خطا کرده و امتیاز منفی می گیرند. پایه ای که برای اتصال تور در زمین قرار دارد دارای ارتفاع مشخصی است که معمولاً این ارتفاع را برای خانم ها حدود یک ۱.۹۰ سانتیمتر در نظر می‌ گیرد.

آموزش این ورزش را در کجا فرا گیریم؟

همانطور که در مطالب بالا تر به آن اشاره کردیم ورزش فیستیبال از نظر روش انجام و قوانین شباهت زیادی به ورزش والیبال دارد. لذا یادگیری و آموزش آن چندان کار سخت و دشواری نخواهد بود. بنابراین شما با تمرین و مداومت زیاد قطعاً می توانید مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید. اما بهتر است از یک مربی با سابقه و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید تا سریع تر به نتیجه دلخواه برسید.

تاریخچه بازی فیستبال

تاریخچه بازی فیستبال

ورزش فیستیبال برای اولین بار به صورت رسمی در سال ۱۸۸۷ در کشور آلمان به رسمیت شناخته و به مردم معرفی شد. به همین خاطر بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که خاستگاه این ورزش کشور آلمان است. در حالی که بهتر است بدانید که این ورزش برای اولین بار در سال ۱۵۵۵ در کشور ایتالیا طرح ریزی و طراحی شد اما در آن زمان قانون و انسجام به لازم را به عنوان یک ورزش نداشت و فقط به عنوان یک بازی و سرگرمی انجام می شد. اما پس از سال ها و با ورود این ورزش به کشور آلمان قوانین آن برای اولین بار به طور دقیق تنظیم شد و اینگونه به عنوان یک ورزش رسمی که دارای فدراسیون می باشد به دنیا معرفی شد.

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟

در این ورزش هر کدام از تیم ها باید سعی کنند بیشترین امتیاز را به دست آورند تا پیروز میدان باشند. اما برای به دست آوردن امتیاز کافی است آنها توپ را در زمین حریف خود بخوابند و هر چه تعداد توپ هایی که می خوابانند بیشتر باشد امتیاز بیشتری به دست می آورند.

فیلم های مسابقات فیستبال را در کجا مشاهده بازی کنیم؟

با یک جستجوی ساده در شبکه یوتیوب به فیلم های زیادی از ورزش فیستیبال دسترسی خواهید داشت. چرا که معمولاً همه ساله مسابقات این ورزش در کشورهای مختلف برگزار می شود و فیلم های مربوط به این مسابقات به دفعات در شبکه یوتیوب به اشتراک گذاشته می شود که البته جزء پربازدیدترین فیلم ها تلقی می ‌شود. شما نیز می توانید از این طریق و همچنین از طریق دیگر سایت های اینترنتی فیلم های مربوط به مشاهده کنید.

سوالات متداول

سوالات متداول

خاستگاه ورزش فیستیبال کدام کشور می باشد؟

ورزش فیستیبال کشور ایتالیا طراحی و ابداع شده است.

ورزش فیستیبال برای اولین بار در چه سالی به صورت قانونمند به عنوان یک ورزش معرفی شد؟

ورزش فیستیبال برای اولین بار در سال ۱۸۸۷ به صورت قانونی به رسمیت درآمد.

این ورزش را در چه محیطی می توان انجام داد؟

این ورزش را در فضای باز و بر روی زمین چمن انجام می دهند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :