ورزشگاه نقش جهان اصفهان، ورزشگاهی چند منظوره با گنجایش ۷۵۰۰۰ نفر است. این ورزشگاه بعد از ورزشگاه آزادی تهران دومین ورزشگاه بزرگ و معروف ایران است. ورزشگاه نقش جهان اصفهان استادیوم خانگی تیم بزرگ سپاهان و میعادگاه طرفداران پر شور اصفهانی های خوش لهجه است. این ورزشگاه از استادیوم های ایرانی در سال ۱۳۸۱ افتتاح شد و فقط برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می گرفت.

  • به دنبال بهترین سایت پیش بینی فوتبال با بونوس های فوق العاده بالا هستید؟ همین حالا بر روی گزینه “ورود به وب سایت” که در همین مقاله مشاهده می کنید؛ کلیک کنید.
معرفی ورزشگاه نقش جهان اصفهان

معرفی ورزشگاه نقش جهان اصفهان

ورزشگاه نقش جهان از استادیوم های فوتبال واقع در محله اصفهان است. طرح ورزشگاه نقش جهان که اولین بار با نام های ورزشگاه بزرگ یا ورزشگاه المپیک شناخته می شد، در سال ۱۳۶۷ آغاز و کلنگ آن پس از ایجاد موسسه ای به نام ورزشگاه بزرگ به منظور پیگیری مراحل ساخت آن در سال ۱۳۶۸ توسط مدیر عامل بزرگ این موسسه به زمین زده شد.

کارهای آغازین ساخت این ورزشگاه ازسال ۱۳۷۲شروع شد و با خاک برداری در سال ۱۳۷۴ و در ۲۹مرداد ۱۳۷۵ عملیات اصلی اجرایی این ورزشگاه آغاز شد.

اولین و فاز نخست این ورزشگاه در سال ۱۳۸۱افتتاح شد. این ورزشگاه فقط برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می گرفت که تیم سپاهان از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ بازی های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می کرد. اما در سال ۱۳۸۶ این ورزشگاه برای ساخت فاز دوم زمین استادیوم تعطیل شد. اما در ۸ پاییز ماه سال ۱۳۹۳ وزارت ورزش وجوانان مدیریت اجرایی ورزشگاه نقش جهان را برای تکمیل و بهره برداری ورزشگاه به مجتمع فولاد مبارکه اصفهان واگذار شد. این ورزشگاه بزرگ پس از بهره برداری به مدت ۲۰ سال به باشگاه بزرگ و زرد پوشان ورزشگاه سپاهان واگذار شد.

در آبان ماه سال ۱۳۸۹ طی خبرها و حاشیه هایی اعلام شد که ورزشگاه نقش جهان مشکلات بسیار زیادی برای دریافت مجوز حرفه ای و تایید کنفدراسیون فوتبال آسیا دارد. همچنین از طرف کنفدراسيون فوتبال اعلام شد، این ورزشگاه پر طرفدار مشکلات زیادی از دیدگاه ایمنی و امنیت دارد‌. طبقه دوم این استادیوم از طرف ای اف سی تایید نشده است.

ورزشگاه نقش جهان اصفهان میزبان بازی های کدام تیم است؟

استادیوم نقش جهان اصفهان بعد از استادیوم آزادی میزبانی تیم های بزرگ و مطرح ایران و آسیا را داشته است‌. در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ این ورزشگاه به عنوان ورزشگاه خانگی سپاهان میزبان تیم های منتخب لیگ و آسیا بوده است. اما در گزارش های اخیر سایت ورزشگاه نقش جهان اصفهان داستان میزبانی باشگاه نساجی از تیم های لیگ برتر پس از لغو شدن میزبانی در ورزشگاه امام رضا مشهد به دلیل مخالفت ها شورای خراسان رضوی به شهر زیبای اصفهان کشیده شده است.

قرار است، دست کم دو بازی خانگی آینده نساجی در زمین خانگی سپاهان ایران برگزار شود. این ورزشگاه میزبانی از بازی های مهمی همچون مسابقات سپاهان با دو تیم بزرگ قرمز و آبی پوشان یایتخت یا مسابقات مهم و بزرگ آسیایی فوتبال ایران را داشته است.

آدرس ورزشگاه نقش جهان اصفهان

آدرس ورزشگاه نقش جهان اصفهان

آدرس دقیق ورزش نقش جهان اصفهان اتوبان کاوه بلوار فرزانگان جاده ورزشگاه نقش جهان مجموعه ورزشی نقش جهان است. از آسان ترین راه های دسترسی به ورزشگاه نقش جهان اصفهان  ورزشگاه در شمال شهر اصفهان و در نزدیکی پارک جنگلی زیبای و دیدنی فدک قرار دارد. از آن جایی که این ورزشگاه بزرگ در خارج از شهر اصفهان قرار دارد. برای دسترسی به آن باید از خودروهای شخصی هر فرد استفاده کند. پارکینگ این ورزشگاه  بزرگ گنجایش بسیار بالایی دارد.

عکس های این ورزشگاه را درکجا مشاهده کنیم؟

با پیشرفت علم تکنولوژی و اینترنتی در این روزهای جهانی  دسترسی به هر اطلاعات و یا عکسی که می خواهیم بسیار آسان است. برای مشاهده عکس های استادیوم نقش جهان می توان با مراجعه به سایت های مختلف گوگل عکس ها و ورزشگاه های مختلف اصفهان را در سایت های مختلف از گوگل دیدن کنید. از دیگر روش های دیدن عکس های استادیوم کانال های بسیار زیاد و مختلفی در تلگرام و روبیکا است. با پیوستن به این کانال ها می توان از دیدن عکس های استادیوم بهره مند شوید.

همچنین اینستاگرام از دیگر اپلیکیشن هایی است که در آن جا به راحتی به عکس های استادیوم نقش جهان و دیگر استادیوم ها دسترسی پیدا کرد. اما از دیگر روش های دیدن استادیوم نقش جهان  دیدن دیدار های حساس و بزرگ سپاهان است. این بازی ها در تلویزیون و تلویبیون به صورت زنده پخش می شود. قبل از پخش دیدار دو تیم مجریان ورزشی شبکه سه به صورت کامل استادیوم ها معرفی و نشان خواهند داد.

این استادیوم درچه سالی ساخته شد؟

در سال ۱۳۶۷ کلنگ این ورزشگاه پس از ایجاد موسسه ای به نام ورزشگاه بزرگ به منظور پیگیری مراحل ساخت آن در سال ۱۳۶۸توسط مدیر عامل جوان آن وقت این موسسه به زمین زده شد. اولین فعالیت های ساخت این ورزشگاه از سال ۱۳۷۲ شروع شد و با خاک برداری در سال ۱۳۷۴ ادامه پیدا کرد. در۲۱ مرداد ماه ۱۳۷۵ عملیات اجرایی این ورزشگاه به پایان رسید. اولین فاز این ورزشگاه در سال ۱۳۸۱ افتتاح شد و تنها برای مسابقات فوتبال مورد استفاده قرار می گرفت. تیم سپاهان در سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ بازی های خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می کردند.

در سال ۱۳۸۶ این ورزشگاه برای ساخت فاز دوم استادیوم تعطیل شد. فاز دوم این ورزشگاه بزرگ  پس از گذشت بیش از ۹ سال تعطیلی در تاریخ ۱۲ ماه زیبای آبان در سال ۱۳۹۵با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور سابق و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش افتتاح شد. ورزشگاه نقش جهان اصفهان به عنوان یکی از مدرن ترین ورزشگاه های استاندارد جمهوری اسلامی با گنجایش بیش از ۷۵هزار نفر جمعیت در شمال شهر اصفهان بزرگ احداث شده است.

این استادیوم چه ویژگی هایی دارد؟

این استادیوم چه ویژگی هایی دارد؟

از معروف ترین ویژگی های گفته شده درباره ورزشگاه نقش جهان فرم ورزشگاه است. این ورزشگاه به صورت بیضی شکل و در دو طبقه، طبقه اول با گنجایش ۴۲ هزار نفر و طبقه دوم با گنجایش ۳۳ هزار نفر است. مساحت کل ورزشگاه بر روی پلات فرم بزرگی به ابعاد ۳۰۰*۳۵۰ و به مساحت کل ۱۰۳۲۵۰متر مربع ۱۰هکتار در سر در این ورزشگاه نمایان است. جاده اختصاصی ویژه ورزشگاه  به صورت دو باند مجزا به طول ۱۳۰۰متر است. از مهم ترین ویژگی های استادیوم اصفهان زمین چمن طبیعی با زهکشی مجموعا به وسعت ۱۱هزار متر مربع است.

این ورزشگاه چهار ورودی جهت ورود ورزشکاران تماشاگران و بخش امور اداری و جایگاه ویژه دارد. همچنین از دیگر ویژگی های استادیوم نقش جهان پیست دو میدانی ۸ باندی تارتان به وسعت ۶ هزار متر مربع است. از دیگر ویژگی های مهم این ورزشگاه خرید آسان بلیط ورزشگاه نقش جهان است. خرید بلیط با استفاده از سایت این ورزشگاه بسیار آسان است.

زمین چمن ورزشگاه نقش جهان اصفهان چگونه است؟

زمین چمن ورزشگاه نقش جهان اصفهان چگونه است؟

 زمین ورزشگاه این استادیوم بزرگ چمن طبیعی است.

ظرفیت این ورزشگاه چقدر است؟

پس از بازسازی ورزشگاه نقش جهان اصفهان و ساخت طبقه دوم این مجموعه ظرفیت و جایگاه این استادیوم بیشتر از زمان قبل شد. فرم این ورزشگاه به صورت بیضی و در دوطبقه ساخته شده است. ظرفیت طبقه اول ۴۲ هزار نفر و ظرفیت طبقه دوم ۳۳ هزار نفر است. جمع کل ظرفیت این ورزشگاه ۷۵هزار نفرر است. همچنین از دیگر ظرفیت های این ورزشگاه ظرفیت زیر گردان و یا سکوها است .

این امکانات مانند دفاتر هیئت های ورزشی رختکن اختصاصی داوران، رختکن اختصاصی مربیان و رختکن بزرگ و ویژه چهار تیم بهداری اتاق تست دوپینگ و تقلیل وزن تریا انتظامات و همچنین رختکن ویزه دو تیم معلولین سرویس های بهداشتی و انبار است. از دیگر گنجایش های این ورزشگاه سالن های ورزشی تمرینی جهت ورزشکاران قبل از مسابقه است. نقش جهان دارای دو سالن والیبال و بستکبال به مساحت ۷۸۰متر است.

مهم ترین بازی هایی که در ورزشگاه نقش جهان  اصفهان برگزار شده اند کدامند؟

ورزشگاه نقش جهان از مهم ترین ورزشگاه های ایران محسوب می شود‌. بیشتر بازی های مهم بعد از ورزشگاه آزادی تهران در نقش جهان اصفهان برگزار می شود. سایت ورزشگاه نقش جهان اصفهان مهم ترین بازی های خود را اعلام کرده است. مهم ترین بازی دوستانه در ۲۸ بهمن ماه با حضور دو تیم بزرگ استقلال و سپاهان برگزار می شود.

از دیگر بازی های برگزار شده بازی های ذوب آهن با استقلال  و استقلال و سپاهان است. همچنین از دیگر بازی های پر هیجان این ورزشگاه دیدار پرسپولیس و سپاهان است. اما در دیداری تدارکارتی سپاهان در خانه خود به مصاف الوحده امارات می رود. این بازی در استادیوم نقش جهان اصفهان برگزار می شود. از بازی های مهم آینده این ورزشگاه  دیدار استقلال اهواز و سپاهان است.

مالک ورزشگاه نقش جهان اصفهان کدام تیم است؟

ورزشگاه نقش جهان اصفهان بعد از ساخت فاز دو زمین فوتبال به سپاهان واگذار شد اما در حال حاضر مالک اصلی این استادیوم باشگاه فولاد مبارکه سپاهان می باشد اما در اخبار ورزشی اخیر خبر واگذاری استادیوم نقش جهان اصفهان به باشگاه بزرگ نساجی را می دهند. اما این خبر هنوز توسط مربیان و مالکان باشگاه فولاد مبارکه سپاهان تایید نشده است.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. ورزشگاه نقش جهان اصفهان جزو استادیوم های معرفی شده برای بازی ها آسیایی است؟

     طبق نوشته های فدراسیون فوتبال ایران این ورزشگاه جزو برترین ورزشگاه های ایران است. در لیست استادیوم های منتخب فدراسیون ایران به فیفا معرفی شده است.

  2. ورزشگاه نقش جهان اصفهان در پایتخت اصفهان قرار دارد؟

    آدرس دقیق ورزشگاه نقش جهان اصفهان این ورزشگاه را در کمی دورتر از شهر اعلام کرده است.

  3. تمام بازی های سپاهان در این ورزشگاه برگزار می شود؟

    تمام بازی های خانگی سپاهان که میزبانی آن را به عهده دارد، در این ورزشگاه برگزار می شود.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :