در دنیای تکنولوژی و پیشرفت کد نویسی و کد گذاری، بالا بردن سطح اطلاعاتمان و آگاهی در این زمینه بسیار به ما کمک می کند و برایمان مفید خواهد بود. در این مقاله سعی داریم که برایتان یکی از همین کد ها را به طور خلاصه شرح بدهیم. کد md5 از الگوریتم های به کار رفته در کد گذاری ها می باشد. این، از الگوریتم های ترکیب کننده است که وظیفه ی در هم کردن یک سری اطلاعات کد گذاری شده ی یک فایل را انجام دهد و همه ی ان را تبدیل به یک کد مشخص کند. این در هم سازی ها بسیار سخت است و ترکیبی از روش های پیچیده است و بنابراین می توانیم اطمینان حاصل کنیم که هر فایل، کد مخصوص به خودش را دارد و کد ها تکراری یا برای چند فایل نمی باشند و این کد ها اختصاصی می باشند.

کد md5 چیست

کد md5 چیست

خلاصه کردن کد های فایل ها، ملزم به وجود الگوریتم md5 می باشد. این الگوریتم massage digest، یک ورودی و خروجی دارد. ورودی ان، یک فایل است و یک کد را در قسمت خروجی به ما تحویل می دهد و این کد، دارای خصوصیات خاصی می باشد. برای مثال ۱۲۸ بیتی است و هیچ گونه شباهت جزئی به دیگر خروجی ها ندارد. رونالد ریوست توانست این کد را پس از کد ام دی چهار در سال ۱۹۹۱ به همگان معرفی کند و باعث تحول بزرگی در دنیای کد گذاری شود. این کد فایده های خودش را دارد. برای مثال بعد از امدن کد md5 کم تر کسی به سمت کد md4 رفت زیرا این کد دارای ارجحیت های زیادی بود. یکی از این موارد این است که کد ام دی ۵ دارای امنیت بسیار بالایی می باشد. این امنیت از زمانی که این کد امتحان شده است تا به کنون، زبانزد بوده است. اما نمی توان گفت که این کد بدون عیب می باشد. نتوانسته است از همه لحاظ کاربران خود را راضی نگه دارد و دارای نقطه ضعف هایی می باشد‌. md4 به نسبت این کد سرعت بالاتری را دارا می باشد و عملکرد سریع تری دارد.

نکات مهم ام دی فایو

نکات مهم ام دی فایو

جالب است بدانید که برای کد md5 تفاوتی نمی کند که شما چه فایلی را به عنوان ورودی انتخاب می کنید و در قسمت ورودی قرار می دهید ممکن است دارای هر اندازه ای باشد و در هر حال کدی که شما در قسمت خروجی بر می دارید ۱۲۸ بیت است و این یک قانون ثابت می باشد و دارای هیچ استثنایی نمی باشد. حالت دیگر ۱۲۸ بیت، شانزده بایت است. نکته ی قابل ذکر دیگر این است که این کد نمی تواند در این زمینه به طور برعکس عمل کند. نمی تواند کد را در قسمت خروجی خود به فایل اصلی تبدیل کند. البته این یک نکته ی امنیتی می تواند باشد اما برای کسانی که می خواهند پیشرفته تر عمل کنند ناتوان خواهند بود. خصوصیت این الگوریتم، ان را تبدیل به یک کد محبوب گردانده است. این ویژگی برای افرادی که به ذخیره کردن اطلاعات و فایل های شخصی خود نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ام دی فایو

یکی از کاربرد هایی که الگوریتم ام دی ۵ دارد، این است که اگر کسی نیاز به دانلود یک فایل داشته باشد، ممکن است به سالم بودن ان فایل اطمینان نداشته باشد. بنابراین کاری که نیاز دارد انجام بدهد، این است که کد md5 ان را بررسی نماید. بعد از ان که فایل را دانلود نمود باز هم کد md5 را بررسی نماید. این دو کد باید از هر لحاظ شبیه هم باشند. اگر با هم متفاوت بودند، از نظر امنیتی باید مشکوک شد زیرا از نظر سالم بودن فایل نباید مورد قبولمان باشد و شاید فایل دانلود شده ویروسی شده است. همان طور که اشاره کردیم، این الگوریتم نیاز افرادی را که احتیاج به ذخیره ی اطلاعات خود را دارند هم برطرف می نمایند‌. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور ممکن است اطلاعات لازم برگشت ناپذیر خود را در محل مورد نظر خود به حالت ذخیره در بیاوریم. در جواب این سوالتان باید بگوییم، رمز فایلتان را باید به دست آورید و ان رمز را تبدیل به یک الگوریتم ام دی ۵ نمایید.

ابتدا باید این رمز عبور تایید شود. زیرا ممکن است رمز عبور اشتباه باشد و کد ام دی پنجی که به ما می دهد هم نادرست باشد. بنابراین اگر رمز عبوری که سایت ها به دست اوردند، از طریق دیتا بیس نرم افزار ها، کاربر ان رمز عبور را پیدا کند و رمز عبور را با ان رمز عبور تطبیق بدهد. پس از ان که صحت ان بررسی شد، کد md5 به تایید می رسد. اگر نگران این هستید که این رمز در دسترس دیگران قرار بگیرد، باید خیالتان را راحت کنیم که این رمز ها به محض ان که تبدیل به کد مورد نظر شما شدند دور انداخته می شوند و برای ادمین ان سایت ارزش نگهداری را نخواهند داشت. البته ما همیشه تاکید کرده ایم که به سایت های با تجربه اعتماد کنید و هر سایتی را برای رفع نیاز و رفع مشکلتان انتخاب نکنید.

رمز گشایی کد md5

رمز گشایی کد md5

طبق اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم، احتمالا متوجه امنیت این کد و سختی استفاده از ان شده اید. این الگوریتم، قابلیت استفاده ی دو طرفه را ندارد و تنها می توان از ان به عنوان یک الگوریتمی که یک طرفه است، استفاده نمود. تا این جا بار ها یاد آور شده ایم که اگر کد اصلی را داشته باشید نمی توانید به فایل مورد نظر دست پیدا کنید و محدودیت زیادی در استفاده از این الگوریتم خواهید داشت. ممکن است یک میان بر هایی برای از بین بردن امنیت این کد باشد، اما در هر صورت روشی مستقیم برای استفاده از این کد برای رسیدن به فایل در اختیار نداریم.

کد md5 در اکسل

کد md5 در اکسل

هنگامی که می خواهید در نرم افزار اکسل، یک سری اعداد و یک متن و حروفی را وارد کنید، بنا به ان فونت و یا فرمتی که در نرم افزار است، رمز به دست امده و در پی ان، کد محاسبه شده، متفاوت می شود و به اصطلاح به هم می ریزد. برای رفع این مشکل، ۴ روش به کاربران این کد ارایه می شود. متنی که قرار است به کد md5 تبدیل بشود، بهتر است در یک محل جداگانه، به عدد مشخصی تبدیل بشود. این عدد باید با دستور مشخص کپی بشود. که هنگام جابه جایی تغییر فرمت ندهد. نرم افزار اکسل یک تابعی وجود دارد که در این تابع، متن در ورودی قرار می گیرد و عدد به ما می دهد. این روش کمی نیاز به جا افتادن دارد زیرا کمی پیچیده است و نیاز به داشتن تسلط روی ان دارد.

هک کد md5 برای برد در بازی انفجار

هک کد md5 برای برد در بازی انفجار

هک کد md5 و رسیده به کد هش و ضریب بازی انفجار همواره یکی از خواسته های کاربران شرط بندی می باشد. اگر بهع مقاله آموزش بازی انفجار توجه داشته باشید می توانید به خوبی هر چه بیشتر این موضوع را برای خود به نتیجه ای درست برسانید. اما خب به نظر شما آیا چنین چیزی امکان پذیر می باشد؟! اگر به الگوریتم بازی انفجار توجه داشته باشید می دانید که هک کد md5 برای برد در بازی انفجار امکان پذیر نیست چرا که این هک و رمز گشایی هزینه خیلی بالایی را به همراه دارد.

تا حدی می شود نسبت به امنیت فایل ها خیالمان راحت باشد. البته تا زمانی که این فایل ها در دسترس سایت های غیر قابل اعتماد قرار نگیرند. زیرا راه های زیادی برای دور زدن و سو استفاده از این فایل ها وجود دارد که هکر های زبده از پس استفاده از ان بر می ایند. یک روش مشکوک وجود دارد که در بیشتر جاها تا کنون توانسته است راه حل استفاده ی معکوس از کد md5 باشد. یک سری دیتا بیس هایی در اختیار سایت های بزرگ هستند که فایل های تمام کد های به دست امده را در اختیار دارند. اگر چه قابل اعتماد نیستند اما به عنوان یک راه حل نهایی پیش روی ما خواهند بود.

خواندن کد md5

خواندن کد md5 چگونه است؟

برای هر فایل یک کد md5 مشخصی وجود دارد. این کد به تغییر جزئی هم حساس اند و با یک تغییر در رمز فایل و یا اندازه ی فایل، تغییر بسیار چشمگیری پیدا می کنند. سایت های زیادی وجود دارند که از شما یک فایل دریافت می کنند و رمز عبور را هم ممکن است از شما بخواهند. به دنبال ان، این رمز را به یک کد، که همان کد ام دی ۵ هست تبدیل می کنند. این سایت ها با در دست داشتن رمز عبور فایل خصوصی شما، از طریق نرم افزار ها، اقدام به محاسبه کد md5 می کنند که البته زمان به نسبت زیادی می برد.

تبدیل کد md5

تبدیل کد md5

احتمالا تا این جای مقاله، اطلاعاتتان نسبت به این کد به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده باشد. اما یک مورد هنوز قابل توضیح می باشد. برای کسب اطلاعات راجب تبدیل این کد ابتدا باید مشخص کنید که خروجی چه باید باشد. خروجی را یک عدد یا یک حرف مشخص کرده اید یا یک کد قرار است خروجی مورد نظر شما باشد؟ نتیجه ی این سوال را در اختیار هکر ها و افرادی که در این زمینه خبره اند و ابزار و نرم افزار های مورد نیاز را دارند و به کار به ان ها مسلط هستند، قرار دهید. با این خصوصیات، سایت های زیادی در این زمینه هستند و هزینه ای دریافت می کنند و در زمان کوتاه تری نتیجه ی دلخواهمان را در اختیار ما قرار خواهند گذاشت.

سوالات متداول

آیا روشی برای دست یابی معکوس به فایل اصلی، از طریق کد md5 وجود دارد؟

بله اما مورد اعتماد نیست. با این حال با کمی ریسک نی توانیم از طریق سایت های موجود این مشکل را برطرف نماییم.

آیا الگوریتم md4 نسبت به md5 برتری دارد؟

از نظر سرعت، کد md4 سرعت بهتری دارد.

الگوریتم md5 در کدام کد استفاده می شود؟

در کد هش این الگوریتم مورد استفاده قرار می گیرد.