از قدیم بازی های فکری قماری در بین مردم رواج داشته اند و این تفریح از گذشته تا به امروز باقی است. بازی های فکری قماری به میزان فراوان و گسترده می باشند که می توان آن ها را به دنیایی جداگانه تشبیه کرد. اما ما امروز با این دنیای وسیع کاری نداریم، بلکه هدف ما تنها یک بازی است، بازی پینوکل. بازی پینوکل یک بازی ورقی می باشد که امروز قصد داریم آن را با شما مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر دوست دارید با این بازی آشنا شوید، با ما همراه شوید.

بازی پینوکل چیست

بازی پینوکل چیست؟

بازی پینوکل یکی از محبوب بازی ها در دسته بازی های ورقی می باشد. پایه این بازی بر روی شانس و مهارت بازیکنان می باشد. مهارت بازیکنان در رو کردن ورق از اهمیت فراوانی در پینوکل برخوردار است. این بازی مانند تمامی بازی های دیگر دارای قوانین و نحوه اجرا خاص خود می باشد. افرادی که به این بازی زیبا و دوستانه می پردازند باید سعی کنند در هر دست ذهن رقیب خود را بخوانند و حرکات آن ها را پیشنبینی کنند. در بازی پینوکل ترکیب کارت ها با یکدیگر از اهمیت فراوانی برخوردارد است که در ادامه به آن می پردازیم.

این بازی یک بازی جمعی محسوب می شود و مناسب جمع ها خانوادگی و دوستانه می باشد. شما می توانید پس دیدن آموزش های آن، به این بازی پر هیجان بپردازید و از اوقات خود لذت ببرید. از همین رو برای درک و آموزش این بازی مهیج با ما همراه باشید.

تاریخچه بازی پینوکل پاسور

بسیاری از افراد دوست دارند با گذشته بازی هایی که به آن می پردازند، آشنا شوند و بتوانند نسخه ابتدایی آن را با نسخه فعلی آن مقایسه کنند. اما باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از بازی ها از دارای تاریخچه طولانی ای نمی باشند یا به میزانی قدمت دارند که تاریخچه آن ها مشخص نیست. متاسفانه بازی پینوکل هم یکی از این دسته بازی های محسوب می شود و هیچ شواهدی برای اثبات ریشه پینوکل وجود ندارد.

بازی دو نفره پینوکل

شاید برایتان سوال شده باشد که بازی پینوکل چند نفره می باشد؟ بازی پینوکل یک بازی جمعی در تعداد های دو و چهار نفره می باشد. بازی دو نفره پینوکل دارای تفاوت های چندانی با حالت چهار نفره آن نیست و در اکثر بخش های آن از قوانین یکسانی برخوردار می باشند. حالت چهار نفره این بازی معمولا به صورت گروهی می باشد و حالت دو نفره آن نیز به صورت تکی می باشد. همچنین یک سری قوانین که برای حالت چهار نفره و گروهی می باشد در حالت دو نفره این بازی موجود نمی باشد و در این حالت حذف شده است. در ادامه با قوانین کلی این بازی آشنا می شویم و با هم بر آن ها مروری خواهیم داشت، پس با ما همراه باشید.

حاکم در این بازی چگونه تعیین می شود؟

برای شروع بازی پینوکل Pinochle یک نفر به عنوان دیلر یا توزیع کننده کارت های بازی در نظر گرفته می شود. می توانید این شخص را بر اساس توافق همه بازیکنان و یا با روشی متفاوت و به دلخواه خودتان انتخاب کنید. اولین شخصی که در سمت چپ دیلر نشسته باشد حاکم بازی است. این شخص باید با اعلام امتیازی که می تواند در این دور به دست بیاورد حکم کند. حداقل این امتیاز 20 است و به ترتیب نوبت به بازیکنان دیگر برای اعلام این امتیاز می رسد.

اگر شخصی بیشتر از امتیاز اعلام شده توسط حاکم را اعلام کند، او حاکم بازی خواهد شد. حاکم می تواند برای بهبود کارت هایش با هم تیمی خود تبادل کارت کند، تعداد این کارت ها سه کارت است. انجام بازی در جهت عقربه های ساعت است و انتخاب حاکم در دورهای بعدی هم به صورت نوبتی و در همین جهت است. شروع بازی با حاکم است و او باید اولین کارت را به زمین بیندازد.  

بازی دو نفره پینوکل

روش بازی پینوکل

برای پرداختن به بازی پینوکل نیاز به یک سری ابزار ها داریم، ابزاراتی مانند 48 کارت بازی، کاغذ و مداد برای نوشتن امتیازات. پس از حاضر بودن ابزارات می توانیم به این بازی پر هیجان بپردازیم. در ابتدای بازی 48 کارت را بر می زنیم و به هر بازیکن 12 کارت می دهیم. پس از آن از باقی کارت ها یک کارت را بر می داریم و خال آن را به عنوان حکم مشخص می کنیم. هر تیمی که در این بازی زودتر به امتیاز 150 برسد برنده بازی می باشد.

در این بازی کارت ها به صورت تکی و ترکیبی دارای امتیاز های خاصی می باشند که در بعد تر به آن می پردازیم. ارزش کارت ها در این بازی مانند اکثر باقی بازی های ورقی می باشد و آس دارای بیشتری ارزش و 2 دارای کمترین ارزش می باشد.

در این بازی بازیکن سمت چپ حکم می کند و باید رد نظر داشته باشید که کمترین مقدار حکم باید 20 باشد. در ادامه بازیکنان باید بر سر میزان حکم توافق کنند و کسی که در پایان بیشترین حکم را می دهد، تبدیل به حاکم می شود. سپس در بازی ورقی پینوکل هم تیمی حاکم سه کارت از کارت ها خود به او می دهد و حاکم هم باید سه کارت را به او برگرداند. در ادامه خود حاکم باید بازی را آغاز کند و یک کارت باید بکشد و پس از حاکم باقی بازیکنان کارت بکشند. برنده دور کسی است که کارتش بیشترین ارزش را داشته باشد. اگر بازیکنی خال زمینه را نداشته باشد می تواند از کارت حکم استفاده کند و با توجه به ارزش حکم خود دست را ببرد.

در ادامه هر تیم باید امتیاز کارت های برنده شده را یادداشت کند. پس از آن دست دوم آغاز می‌شود و تمام فرایند ها قبل تکرار می‌شود.

تمامی قوانین بازی پینوکل

هدف بازی پینوکل برنده شدن در هر دست بازی است به این ترتیب که مقدار امتیاز اعلام شده در ابتدای دست را به دست آورید. همچنین برای بالا رفتن امتیازات باید سعی کنید ترکیب خاصی از کارت ها که دارای امتیازاتی خاص هستند را ایجاد کنید. برای اینکه بهتر بتوانید در این بازی امتیاز بگیرید باید چگونگی انجام بازی و قوانین آن را به خوبی بیاموزید. در این بخش می توانید با قوانین کلی بازی که باید حتما آن ها را بدانید بیشتر آشنا شوید.

قانون تعداد کارت ها: برای شروع بازی پینوکل با پاسور نیاز به دو دست کارت دارید که باید کارت های زیر 9 را از میان کارت های استاندارد 52 تایی پاسور خارج کنید. یعنی از هر دست فقط کارت های 9، 10، سرباز، بی بی، شاه و آس را وارد بازی می کنید. به این ترتیب در مجموع در بازی 48 کارت موجود است که هر بازیکن 12 کارت دریافت می کند. دیلر می تواند هر بار سه یا چهار کارت به هر بازیکن بدهد تا در انتها هر نفر 12 کارت داشته باشد. در بازی دو نفره 24 کارت باقیمانده روی زمین گذاشته می شود و قبل از آن یکی از کارت ها به صورت تصادفی به عنوان خال حکم انتخاب می شود، چون بازی دو نفره حاکم ندارد.

قانون مربوط به حکم و حاکم بازی پینوکل: در این بازی کمترین میزان حکم باید 20 باشد. حکم بازی می تواند توسط نفرات بعدی افزایش پیدا کند و یا اینکه پاس شود. هر بازیکن می تواند بیشتر از یک بار در شروع هر دست بازی، حکم خود را افزایش دهد. بازیکنی که بالاترین میزان حکم را اعلام کند و این حکم توسط هیچ کسی بالاتر نرود، حاکم بازی می شود. حاکم این امتیاز را دارد که سه تا از کارت های خود را با هم تیمی اش عوض کند. امتیازی که تیم مقابل از آن بی بهره است. در بازی پاسور پینوکل دونفره حاکم و قوانین مربوط به آن وجود ندارد.   

قانون مربوط به امتیازات بازی پینوکل: در این بازی در پایان هر دست باید هر بازیکن امتیازات خود را بشمارد. در مورد امتیاز کارت ها در این بازی قوانین خاصی وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

 • هر چهار کارت آس، شاه، بی بی و سرباز حکم ( ردیف حکم ) در مجموع دارای 15 امتیاز است.
 • 9 کارت حکم دارای یک امتیاز است.
 • شاه و بی بی حکم ( ازدواج حکم ) دارای 4 امتیاز است.
 • شاه و بی بی غیرحکم ( ازدواج غیر حکم ) اما هم خال دارای 2 امتیاز است.
 • یک کارت تک 10 امتیاز و دو کارت تک 100 امتیاز به همراه دارد.
 • یک کارت شاه 8 امتیاز و دو کارت شاه 80 امتیاز دارد.
 • یک کارت بی بی 6 امتیاز و دو کارت بی بی 60 امتیاز به همراه دارد.
 • یک کارت سرباز 4 امتیاز و دو کارت سرباز 40 امتیاز دارد.
 • کارت بی بی پیک و کارت سرباز خشت ( پینوکل ) امتیاز 4 دارد و اگر این ترکیب در دو دست بازی پینوکل اتفاق بیفتد 30 امتیاز برای بازیکن یا تیم به همراه دارد.

قانون اعلام کردن برنده: در هر زمان از بازی بازیکنی که امتیازاتش به مقدار مشخص ( 150 امتیاز برای بازی چهار نفره و 1000 امتیاز برای بازی دو نفره ) رسیده باشد می تواند برنده بودن خود را با گفتن امتیاز خود اعلام کند. در این صورت بازی در هر مرحله ای باشد متوقف می شود. اگر اعلام بازیکن درست باشد، او برنده بازی پینوکل است حتی اگر حریفش بیشتر از فرد امتیاز گرفته باشد. اما اگر شخص مدعی امتیازی کمتر از مقدار مشخص را کسب کرده باشد او بازی را می بازد.

تفاوت بازی پینوکل 4 نفره با 2 نفره در چیست؟

بازی Pinochle یکی از بازی های قدیمی و کلاسیک است که اصل آن دو نفره بوده و از کشور آمریکا می آید. این بازی که هنوز هم محبوبیت زیادی دارد را می توان هم به صورت دو نفره و هم به صورت چهارنفره بازی کرد. هر چند جذابیت و هیجان در بازی چهار نفره و محبوبیت آن هم بسیار بیشتر است. اما تفاوت ها در این دو حالت بازی پینوکل چیست؟

 • در بازی دو نفره هر یک نفر برای خودش بازی می کند اما در بازی چهار نفره مانند بازی حکم هر دو بازیکن روبروی هم به صورت تیمی بازی می کنند.
 • در بازی دو نفره هر کسی که زودتر به امتیاز هزار برسد برنده بازی است، اما در بازی چهارنفره تیمی که زودتر به امتیاز 150 برسد، تیم برنده بازی پینوکل است.
 • بازی پینوکل دونفره حاکم ندارد و این توزیع کننده کارت است که به نوعی نقش حاکم را هم بازی می کند. به این ترتیب که پس از دادن 12 کارت به حریف و گذاشتن 12 کارت برای خودش از بین کارت های باقی مانده یک کارت باارزش را انتخاب می کند و این کارت حکم بازی است. اما در بازی چهارنفره بازیکن سمت چپ دیلر حاکم است و در جهت عقربه های ساعت هر بازیکن به نوبت حاکم می شود.  
ارزش کارت ها و ترکیبات آن

آموزش بازی پینوکل پاسور

همان طور که در قسمت قبل متوجه شدید، بازی پینوکل بر پایه حکم و امتیازات آن می‌چرخد. اما حکم‌ها دارای قوانین و امتیازاتی می‌باشند که با هم بر آن ها مروری خواهیم داشت:

 • حداقل مقدار حکم در این بازی 20 تا می باشد.
 • نفر بعد حکم می کننده در صورت علاقه می تواند حکم را افزایش دهد.
 • اگر بازیکنی نخواست حکم را افزایش دهد، باید نوبت خود را به نفر بعدی پاس دهد.
 • یک بازیکن می تواند چندین بار حکم کند.
 • یک بازیکن زمانی به حاکم تبدیل می شود که حکم آن از همه بالاتر باشد و کسی آن را رد نکند.
 • هم تیمی حاکم می تواند سه کارت خود را به حاکم بدهد و سه کارت از حاکم بگیرد.
 • تیم مقابل حاکم توانایی استفاده از قابلیت قبل را ندارند.

ارزش کارت ها و ترکیبات آن

تا به اینجا با قوانین بازی در خصوص حکم آشنا شدیم، اما قوانین دیگری در خصوص امتیاز کارت‌ها می باشد که بازیکنان باید از آن آگاه باشند. پس برای انجام این بازی بهتر است آن ها را فرا بگیرید:

 • ردیف حکم: تک، شاه، کوئین، سرباز در مجموع دارای 15 امتیاز می باشند.
 • 9 حکم: دارای 1 امتیاز می باشد.
 • ازدواج حکم: شاه و بی بی دارای 4 امتیاز می باشد.
 • ازدواج غیر حکم: شاه و بی بی غیر حکم ولی هم خال دارای 2 امتیاز می باشد.
 • آس: یک آس دارای 10 امتیاز و دو تا آس دارای 100 می باشد.
 • شاه: یک شاه دارای 8 امتیاز و دو تا شاه دارای 80 امتیاز می باشد.
 • بی بی: یک بی بی دارای 6 امتیاز و دو تا بی بی دارای 60 امتیاز می باشد.
 • سرباز: یک سربازی دارای 4 امتیاز و دو تا سربازی دارای 40 امتیاز می باشد.
 • پینوکل «بی بی پیک و سرباز خشت» دارای 4 امتیاز و اگر در 2 دست داشتید دارای 30 امتیاز می باشد.
بهترین ترفندهای بازی پینوکل

بهترین ترفندهای بازی پینوکل

این بازی تا اندازه زیادی شبیه به بازی حکم است و باید در هر دور با انداختن کارت های خود دست بگیرید. هر نفر با انداختن یکی از کارت های دست خود در نوبت خود بازی می کند. ارزش کارت ها هم همانند سایر بازی های کارتی است و با توجه به کارت هایی که در این بازی وجود دارد از 9 تا آس افزایش می یابد. پس هر ترفندی در بازی حکم برای جمع کردن کارت ها بلدید را می توانید در بازی پینوکل هم پیاده کنید.

اما در این بازی قوانینی خاص در مورد امتیازات کارت های بازی وقتی در کنار هم قرار می گیرند وجود دارد. این قوانین را می توانید در بخش ­­­­­بررسی تمامی قوانین بازی پینوکل ببینید. برای اینکه زودتر به امتیاز مورد نظر برسید باید سعی کنید این کارت ها را در هر دست بازی در کنار هم جور کنید. در پایان هر دست هر بازیکن باید امتیازات خود را یادداشت کند تا در انتها امتیازات کل شمارش شود.  

تقلب در بازی پینوکل چگونه ممکن می شود؟

در این بازی هم مانند تمام بازی های کارتی پاسور راه های زیادی برای تقلب کردن وجود دارد. اما دقت کنید که هیچوقت در زمان بازی در سایت های شرط بندی سعی نکنید با تقلب کردن برنده بازی شوید. زیرا به سرعت تقلب شما تشخیص داده می شود و دیگر اجازه ادامه بازی را نخواهید شد و پولی که شرط بندی کرده اید هم از دست شما خارج خواهد شد.

اما در این دست بازی ها شخص توزیع کننده کارت یا همان دیلر بیشترین امکان تقلب را دارد. او می تواند کارت ها را ببیند و آن ها را پشت سرهم بچیند. اما شما می توانید به راحتی با کپ زدن از تقلب دیلر جلوگیری کنید. دقت کنید که ممکن است دیلر از حواس پرتی بازیکنان استفاده کند و سریع کارت ها را بین بازیکنان پخش کند تا فرصت کپ زدن به بازیکنان نرسد.

بازی پینوکل آنلاین

بازی پینوکل آنلاین

بازی پینوکل با پاسور مانند بسیاری از بازی های فکری دارای نسخه آنلاین می باشد و افراد می توانند با مراجعه به سایت های شرط بندی و بت یا همچنین دانلود اپلیکیشن آن به این بازی مهیج بپردازند. اما شاید با خود بگویید چرا باید بازی پینوکل را به صورت آنلاین بازی کنیم وقتی پرداختن به صورت زنده دارای لذت بیشتری می باشد؟

شما باید در نظر داشته باشید، عواملی که امروزه علاوه بر حالت زنده به صورت اینترنتی و آنلاین موجود می باشد، دارای دلیلی برای آنلاین بودن دارند، بازی پینوکل هم از این قاعده مستثنی نیست. بازی پینوکل یک بازی جمعی می باشد و ممکن است شما در بسیاری از مواقع در تنهایی، هوس پرداختن به این بازی جذاب را بکنید، اما به دلیل تنها بودن از این امر منصرف شده اید. در اینجاست که بازی آنلاین پینوکل می تواند به کمک شما بیاید. همچنین همان طور که گفته شد پرداختن به این بازی نیازمند وجود ابزار هایی می باشد و در گذشته صورت نبود آن ها پرداختن به این بازی ممکن نبوده است. اما در امروزه شما نیاز به هیچ ابزاری جز تلفن همراه خود ندارید. شما می توانید تنها با وارد شدن به سایت مورد نظر خود به این بازی پر هیجان و دوست داشتنی بپردازید.

نقش اپلیکیشن ها در بازی کردن به صورت انلاین

یکی از مهم ترین کاربرد های اپلیکیشن شرط بندی بازی پینوکل برای افراد تازه کار می باشد. بسیاری از افراد برای کسب درآمد از طریق شرط بندی به این بازی روی می آورند. اما برای کسب درآمد از طریق این بازی نیاز به تجربه ای مناسب دارید و شرط بندی روی این بازی برای افراد تازه کار کاری احمقانه ای می باشد. از همین رو شما می تواند با دانلود اپلیکیشن بازی پینوکل به صورت رایگان به این بازی بپردازید و پس از مدتی تجربه کافی کسب کنید.

آموزش شرط بندی بازی پینوکل

آموزش شرط بندی بازی پینوکل

از بین بازی های پاسور پینوکل یکی از بازی های مهیج و جذاب به ویژه برای شرط بندی است. این بازی در اکثر سایت های شرط بندی فارسی موجود است و می توانید با شرط بندی در آن پول در بیاورید. اما دقت کنید که قبل از اینکه بخواهید این بازی را با شرط بندی انجام دهید حتما مهارت لازم را در بازی کسب کنید و از تمام قوانین بازی آگاه شوید.   

برای آموزش بازی پینوکل پاسور می توانید از اپلیکیشن های بازی که توسظ شرکت های بازی سازی طراحی شده اند هم کمک بگیرید. در این اپلیکیشن ها که برای گوشی های موبایل و کامپیوتر در سایت های مختلف دانلود بازی موجود هستند می توانید به صورت آنلاین بازی کنید. پس از کسب مهارت در بازی، در سایت های شرط بندی روی بازی خود شرط بندی کنید. شرط بندی در این بازی بر روی امتیازاتی انجام می شود که در ابتدای بازی پینوکل اعلام می کنید که می توانید ببرید.

بهترین سایت برای شرط بندی بازی پینوکل

اگر به دنبال سایت شرط بندی بریج هستید باید بگوییم باید برای این امر به سایت هایی مراجعه کنید که تمرکز ویژه ای بر روی بازی های کازینویی داشته باشند! در این مورد ما دو سایت هات بت و تاینی بت را به شما معرفی می کنیم.

سوالات متداول

تعداد بازیکن های بازی پینوکل چند نفر می باشند؟

این بازی در تعداد نفرات دو و چهار نفره انجام می شود.

بازی پینوکل به چند کارت نیاز دارد؟

این بازی در کل به 48 کارت بازی نیاز دارد.

حاکم در بازی پینوکل چه کسی است؟

حاکم به کسی گفته می شود که در تصویب حکم بیشترین شرط را گفته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)