لیگ بسکتبال ایران تیمی بین المللی است؛ که به نمایندگی از ایران در مسابقات جهانی و بین المللی شرکت می کند. این تیم در زیر نظر فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند. تیم بسکتبال ایران عزیزمان یکی از سه قدرت اول بسکتبال آسیا به حساب می آید.

محتوا پنهان
لیگ بسکتبال ایران شامل چه تیم هایی است؟

لیگ بسکتبال ایران شامل چه تیم هایی است؟

لیگ بسکتبال ایران تیم بین‌ المللی است و زیر نظر فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند از جمله تیم‌ هایی که در این لیگ فعالیت می کنند می‌ توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

تیم بسکتبال شهرداری گرگان

تیم بسکتبال شهرداری گرگان در سال هزار و سیصد و چهل و هشت تاسیس شد. مربی فعلی این تیم مهران شاهین طبع می باشد؛ این تیم در سال‌های ۵۴ و ۶۹ و ۷۱ و ۹۸ چهار بار به مقام نایب قهرمان مسابقات لیگ رسیده است.

تیم بسکتبال پتروشیمی بندر امام خمینی

تیم بسکتبال پتروشیمی بندر امام در شهرستان بندر ماهشهر قرار دارد. سرمربی این تیم فرزاد کوهیان نام دارد. این تیم قهرمان جام باشگاه های غرب آسیا در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و همچنین نایب قهرمان جام باشگاه های غرب آسیا در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ شد. این تیم در سال ۹۱-۹۲ با درخشش بازیکنانی همچون سانی بچیروویچ و حامد آفاق و حامد سهراب نژاد به قهرمانی لیگ برتر رسید، صمد نیکخواه نیز در این تیم حضور داشته است.

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان در سی و یک خرداد هزار و سیصد و چهل و هفت در اصفهان بنیان گذاری شد. مالک این باشگاه شرکت ذوب آهن اصفهان است. این تیم در سال ۹۷-۹۸ قهرمان لیگ برتر بسکتبال مردان ایران شد. سرمربی فعلی این تیم حماد سامری نام دارد، تیم زنان این باشگاه نیز در لیگ برتر بسکتبال زنان ایران شرکت می کنند؛ آن ها در سال ۹۵ نائب قهرمان و در سال نود و شش برنده مقام قهرمانی کشور شدند.

تیم بسکتبال آویژه صنعت مشهد

تیم بسکتبال آویژه صنعت مشهد در سال نود و هفت به لیگ برتر صعود کرد، این تیم در سال نود و هشت بین چهارده تیم حاضر در مسابقات مقام ششم را کسب کرد. سرمربی این تیم نبوشا کنژوویچ می باشد، جعفر فلاح مدیر تیم آویژه صنعتت مشهد از قرارداد جدیدش با دو بازیکن خارجی صحبت کرد؛ یکی از آن ها نیکولا یفتیچ سی و سه ساله با قد ۲۰۵ سانتی متر که در آرژانتین فرانسه فنلاند روسیه لهستان بازی کرده است؛ دومی الکساندر پونیاوویچ بیست و نه ساله با ۲ متر قد که در لیگ B فرانسه در سال ۲۰۱۷ و کاپ بوسنی در سال ۲۰۱۸ و قهرمانی زیر ۱۸ سال اروپا را از آن خود کرده است.

تیم بسکتبال شیمیدر

تیم بسکتبال شیمیدر قم در سالن ورزشی شهید حیدریان وجود دارد و فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرد. سرمربی این تیم مهران شاهین طبع نام دارد؛ و ریاست این تیم برعهده هنریک درغوکاسیان است، این تیم در سال ۹۳-۹۴ با قهرمانی در لیگ دسته اول ایران لیگ برتر بسکتبال ایران صعود کردند. آن ها در سال ۹۴-۹۵ به مقام سوم لیگ برتر ایران دست یافت.

بازیکنان معروف ایرانی در لیگ بسکتبال ایران چه افرادی می باشند؟

بازیکنان معروف ایرانی در لیگ بسکتبال ایران چه افرادی می باشند؟

در ادامه به اسامی پنج تن از بازیکنان ایرانی که در تیم بسکتبال کشورمان فعالیت دارند اشاره می کنیم.

محمد ترابی

محمد ترابی یکی از بازیکنان بسکتبالیست خوب کشورمان است، او متولد بیست و پنجم شهریور ماه هزار و سیصد و هفتاد و یک می باشد، قد او ۲۱۰ سانتی متر و وزنش ۱۱۵ کیلوگرم است، محمد ترابی در پست سنتر فعالیت دارد و شماره پیراهنش ۱۴ است

حامد حدادی

بدون شک خیلی از شما دوست داران بسکتبال حامد حدادی را به یاد دارید. این بازیکن را می توان به عنوان اسطوره بسکتبال ایران معرفی کرد.

درو درغوکاسیان

او یک بازیکن اقلیت است که با قد ۱۸۷ سانتی متر و وزن ۸۳ کیلوگرم در نوزدهم مرداد ماه هزار و سیصد و هفتاد و پنج متولد شده است؛ او در پست گارد شوتزن فعالیت دارد، شماره پیراهنش ۲ می باشد.

آرمان زنگنه

آرمان زنگنه بازیکن تیم ملی کشورمان در پست فوروارد قدرتی با شماره پیراهن ۱۲ فعالیت می کند؛ او متولد بیست و پنجم خرداد ماه هزار و سیصد و پنجاه و دو می باشد، قد او ۲۰۳ سانتی متر و وزنش ۱۰۸ کیگو گرم بوده است.

محمد جمشیدی

محمد جمشیدی بازیکن تیم بسکتبال ایران عزیزمان در پست فوروارد و با شماره پیراهن سیزده فعالیت دارد. او متولد هشتم مرداد ماه هزار و سیصد و هفتاد می باشد، قد او ۱۹۸ سانتی متر و وزن او ۸۸ کیلو گرم است.

حامد حسن زاده

حامد حسن زاده بازیکن بسکتبالیست کشورمان در پست گارد راس با شماره پیراهن ۶ فعالیت می کند. او متولد دوم بهمن ماه هزار و سیصد و شصت و پنج می باشد، قد وی ۱۸۴ سانتی متر و وزنش ۸۴ کیلو گرم است.

برنامه بازی های لیگ برتر بسکتبال را از کجا دنبال کنیم؟

برنامه بازی های لیگ برتر بسکتبال را از کجا دنبال کنیم؟

شما می توانید با سرچ کردن کلید واژه برنامه لیگ بسکتبال در مرورگر خود به برنامه های بسکتبال دسترسی پیدا کنید. همچنین می توانید با دنبال کردن اخبار ورزشی از این خبر ها مطلع شوید؛ همچنین نیز می توانید با داشتن صفحه اینستاگرام خبرهای ورزشی یا کانال تلگرام خبرهای ورزشی از این اخبار با خبر شوید.

کدام بازیکنان امسال از لیگ بسکتبال ایران جدا شدند؟

اطلاعاتی در این باره در جایی ثبت نشده است، برداشت می شود که تغییراتی در تیم بسکتبال رخ نداده است و طبق اصول قبل بازیکنان در لیگ قرار داردند.

فینال لیگ بسکتبال ایران چه زمانی برگزار می شود؟

فینال بسکتبال معمولا در اوایل سال برگزار می شود، به طور مثال امسال در بیست و نهم فروردین تا ششم اردیبهشت فینال برگزار شد.

کدام بازیکنان خارجی در تیم بسکتبال ایران بازی می کنند؟

کدام بازیکنان خارجی در تیم بسکتبال ایران بازی می کنند؟

در ادامه به اسامی پنج تن از بازیکنان خارجی که در تیم بسکتبال کشورمان فعالیت برتری دارند و حضور موثری در قهرمانی ها دارند اشاره می کنیم.

مایک رستم پور

مایک رستم پور متولد بیستم دسامبر ۱۹۹۱ اهل ایالت متحده آمریکاست، وی در لیگ های اسلواکی، مکزیک، کانادا و چند کشور دیگر بازی کرده است؛ در سال ۲۰۱۹ به تیم ملی بسکتبال ایران پیوست و هم اکنون در شهرداری گرگان عضو است.

جباری اسمیت

جباری اسمیت متولد دوازده آوریل ۱۹۹۷ اهل ایالت متحده آمریکاست، قد این بازیکن ۲ متر و ۱۱ سانتی متر است از جمله باشگاه هایی که در آن فعالیت کرده است؛ می توان به بروکلین نتس، فیلادلفیا سونتی سیکسرز اشاره کرد.

پریش پری پتی

پری پتی متولد پنجم اوت ۱۹۸۸ در انگلستان است، او در حال حاضر در شهرداری گرگان فعالیت می کند؛ قد این بازیکن ۱/۸۵ سانتی متر است و وزن این بازیکن ۸۶ کیلو گرم است.

ایگور چوماکوف

چوماکوف سابقه بازی در تیم هایی همچون اتریش، لهستان را دارد، این بازیکن ۳۱ سال سن دارد و قد او ۲۰۸ سانتی متر است و اغلب در پست سنتر بازی می کند.

ایسایا ویلیامز

ایسایا ویلیامز بازیکن آمریکایی است و از تیم استاروگراد لهستان به ایران آمد و اکنون در تیم مس کرمان بازی می کند. او سابقه بازی در اوکراین را دارد، وی بیست و شش سال سن دارد و قد او ۱۸۸ سانتی متر است.

لیگ بسکتبال ایران در آسیا چه عملکردی دارد؟

تاکنون لیگ بسکتبال ایران در ۱۱ دوره رقابت های آسیایی حضور پیدا کرده است که اولین دوره این مسابقات در ۱۹۵۱ و با برنده شدن مدال برنز به پایان رسید؛ همچنین ایران تا کنون ۱۷ مرتبه در رقابت های جام ملت های آسیا شرکت کرده و به مقام های مختلفی دسترسی پیدا کرده است. این تیم در سال ۱۹۷۳ برای اولین بار وارد رقابت های بسکتبال آسیایی شد، تیم ملی بسکتبال ایران در المپیک ۱۹۴۷ انگلستان با کسب دو پیروزی در رده چهاردهم قرار گرفت.

در لیگ بسکتبال ایران، کدام تیم بیش ترین قهرمانی را کسب کرده است؟

تیم ملی ذوب آهن اصفهان با لقب ذوبی ها و یا گاندوها بیشترین قهرمانی را تاکنون برای لیگ بسکتبال ایران کسب کرده است. آن ها در لیگ برتر چهار عنوان نائب قهرمانی را از آن خود کرده اند. همچنین چهار دوره قهرمان جام حذفی شده اند و یک بار نائب قهرمان جام حذفی شدند. همچنین این تیم قهرمانی سوپر جام را در سال نود و پنج از آن خود کرد؛ این تیم ۹ قهرمانی را تا کنون توانسته است برای ایران ثبت کند، اما تازه ترین قهرمانی که ایران کسب کرده است متعلق به شهرداری گرگان است.

سوالات متداول

سوالات متداول

 1. تیم های برتر لیگ بسکتبال ایران کدامند؟

  از جمله تیم های برتر بسکتبال ایران می توانیم به تیم شیمیدر قم، ذوب آهن اصفهان، آویژه صنعت مشهد، پتروشیمی بندر امام خمینی، شهرداری گرگان اشاره کنیم.

 2. بازیکنان ایرانی برتر لیگ بسکتبال ایران کدامند؟

  از جمله بازیکنان برتر ایرانی که در این لیگ وجود دارند، می توان به صمد نیکخواه، حامد حسن زاده، حامد حدادی، محمد ترابی، آرمان زنگنه، محمد جمشیدی اشاره کرد.

 3. بازیکنان خارجی برتر لیگ بسکتبال ایران کدامند؟

  از جمله بازیکنان برتر خارجی که در این لیگ وجود دارند، می توان به مایک رستم پور، جباری اسمیت، پریش پری پتی، ایگورچوماکوف، ایسایا ویلیامز و درو درغوکاسیان اشاره کرد.

 4. لیگ بسکتبال ایران از چه سالی بنیان گذاری شد؟

  لیگ بسکتبال ایران از سال هزار و سیصد و شصت و هشت به طور رسمی بنیان گذاری و وارد مسابقات آسیایی شد؛ همچنین در جام ملت های آسیا در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ موفق به کسب نشان طلا شد، همچنین در سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت مدال نقره و در سال ۲۰۱۵ موفق به دریافت مدال برنز شد.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :