سرهنگ علیفر گزارشگر فوتبال با سابقه کشور است که به دلیل سبک گزارش خاصی که دارد مشهور است و همه فوتبال دوستان کلام های خاص او را می شناسند.

سرهنگ علیفر کیست؟

سرهنگ علیفر کیست؟

سرهنگ علیفر محبوب ترین سلبریتی ایرانی در تهران به دنیا آمد. او دانش‌آموز دبیرستان بدر بوده و در این دبیرستان تحصیل می کرد و پس از شرکت در کلاس‌ های خبرنگاری، در 16 سالگی خبرنگار نشریه دنیای ورزش می‌ شود و مشغول به کار می شود. او بعدها در نشریات ورزشی مانند هدف و بشیر زیر نظر اردشیر لارودی و جهانگیر کوثری به فعالیت روزنامه‌ نگاری پرداخت. وی در زمان انقلاب دانشجوی سال سوم دانشکده افسری شهربانی بود، جایی که از آن مدرک لیسانس در رشته حقوق قضایی را دریافت کرده بود؛ پس از فارغ‌ التحصیلی افسر شهربانی شد. وی در سال 1372 با درجهٔ سرهنگی از پلیس راهنمایی و رانندگی بازنشسته شد.

علی رضا علیفر در تیم‌ های جوانان باشگاه‌ های برق تهران و تاج سابقه بازی در پست دفاع میانی را در کارنامه دارد. او مدتی هم در باشگاه پاس تمرین کرده‌ بود. به گفته سرهنگ علیفر، او در مسابقات داخلی دانشکدهٔ افسری از ناحیه زانو مصدوم شده و فوتبال را کنار گذاشت. او پیش از سال 1370، مدرک مربیگری درجهٔ 3 فوتبال آسیا را از فدراسیون فوتبال ایران دریافت کرده و پس از ۲ سال کار، مدرک درجهٔ ۲ را اخذ کرد. 2 سال بعد مدرک درجهٔ 1 را از فدراسیون دریافت کرد.

او دو سال سرمربی تیم جوانان باشگاه دارایی بوده‌ است و در سال دوم به صورت همزمان دستیار منصور امیرآصفی در تیم بزرگسالان بود. او بعداً در تیم امید های انتظام سرمربی شد و به‌ طور همزمان دستیار سعید آخوندی سرمربی تیم بزرگسالان باشگاه بود.

علی رضا علیفر در حوزه مربیگری

علی رضا علیفر در حوزه مربیگری

او درباره ماجرای حضورش روی نیمکت یک تیم لیگ برتری گفت: «من از سه تیم لیگ برتری پیشنهاد دارم. این بخش را در خندوانه گفته بودم منتهی حذف کردند. در حال حاضر این پیشنهاد های من است. من منتظر فصل نقل و انتقالات هستم. چون خانواده‌ ام در تهران هستند، دوست ندارم به شهرستان بروم. سخت است خانواده‌ ام را به شهر دیگری ببرم.» او البته اولویتش سرمربیگری یک تیم تهرانی است و در همین رابطه بیان کرد:

«اولویت من برای سرمربیگری تیم‌ های تهرانی است. این سه تیم شهرستانی که پیشنهاد داده‌اند، خیلی مصر هستند و می‌ گویند همین الان قرارداد را امضا کنیم. حتی یکی از این تیم‌ ها می‌گوید یک سوم مبلغ قراردادت را همین الان می‌ دهیم، منتهی گفتم منتظر نقل و انتقالات هستم و بگذارید ببینم پیشنهاد دیگری به دستم خواهد رسید. اگر از تیم‌ های تهرانی پیشنهادی نرسد، به یکی از این تیم‌ های شهرستانی می‌روم.» سرهنگ علیفر در پاسخ به این سؤال که احتمال دارد سرمربی استقلال یا پرسپولیس شوید، اینگونه جواب داد: «بعید می‌ دانم شانس حضور در استقلال یا پرسپولیس را داشته باشم. همان‌ طور که می‌ دانید این تیم‌ ها یا مربی خارجی می‌ آورند یا پیشکسوت‌ های خود را به عنوان سرمربی انتخاب می‌ کنند. در این دو باشگاه مسئله انتخاب مربی، فقط مسئله فنی نیست. به هر حال مدیر ها باید جوابگوی هواداران باشند و به همین خاطر آدمی می‌ آورند که پیشکسوت باشد. تا این لحظه هم به من پیشنهادی داده نشده است.»

شغل سرهنگ علیفر چیست؟

علی رضا علیفر گزارشگر فوتبال در صدا و سیما است. او در گذشته به عنوان روزنامه‌نگار، بازیکن فوتبال، مربی فوتبال و پلیس راهنمایی و رانندگی فعالیت داشته‌ است و سوابق زیادی دارد. او به دلیل داشتن سابقهٔ نظامی و درجهٔ سرهنگی با نام سرهنگ علیفر شهرت دارد.

آغاز فعالیت گزارشگری

آغاز فعالیت گزارشگری

سرهنگ علیفر در آغاز تأسیس شبکه سه سیما پس از تست گزارشگری روی نوار یکی از بازی‌ های لیورپول و منچستر یونایتد جذب سازمان صدا و سیما شد و از راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی خود را بازنشسته کرد تا به این سمت بیاید. او در گزارش خود سبک خاصی را پیش می‌ گیرد و اعتقاد دارد که نباید آنچه بیننده، خود می‌ بیند را در گزارش بیان کرد. او گاهی جملات عجیبی را در گزارش خود به‌ کار می‌ برد. گزارش‌ های غلی رضا علیفر سرشار از اظهارنظر های فنی است. در مشهور ترین مورد، علیفر با سیستم‌های فوتبالی با دفاع ۴ نفره یا خطی مخالفت کرد. بسیاری از عبارت‌ هایی که او در گزارش‌ های خود به کار می‌ برد در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه کاربران ایرانی قرار می گیرد و حتی برای جملات او صفحاتی نیز وجود دارد.

مصاحبه علیفر با برنامه عطسه

سرهنگ علیفر ک همیشه مشهور با داشتن زبانی تند درباره اتفاقات دور و برش و حتی همکارانش است، چندی پیش میهمان برنامه عطسه که از شبکه سه پخش می شود بود و در این برنامه حرف‌ های جنجالی بیان شد. علیفر در ابتدا گفت: «70 درصد مردم برای تفریح فوتبال را تماشا می‌ کنند و من برای آنها فوتبال را گزارش نمی‌ کنم!» این درست برخلاف صحبت‌ های اوست که چندی پیش نیز در این باره مطرح کرده بود. علیفر سال گذشته بیان کرده بود دلیل گزارش‌ های پرحاشیه‌ اش این است که تمامی اقشار جامعه فوتبال تماشا می‌ کنند و او نمی‌ خواهد فقط خود جریان فوتبال را گزارش کند.

افرادی که هر هفته فوتبال‌ های اروپا را از شبکه سه و یا ورزش تماشا می‌ کنند، این موضوع را می‌ دانند که اتفاقاً گزارش‌ های سرهنگ علیفر نه تنها فنی نیستند بلکه بیشتر بر محور اطلاعات بیرون آمده از رسانه ویکی‌ پدیای تیم‌ ها مربوطه و بازیکنان درون زمین می‌ گردد. این گزارشگر با سابقه در برخی بازی‌ها در 30 دقیقه ابتدایی بازی هایی که گزارش می کند تنها اطلاعات عمومی بازیکنان و زمین و تیم‌ها را برای بینندگان بیان می کند و هیچ کاری به جریان بازی در درون زمین ندارد و شاید تنها اظهار نظر فنی‌ او این باشد که دفاع خطی به هیچ کاری نمی‌ آید!

این البته تنها بخش بحث‌ برانگیز مصاحبه علیفر با برنامه عطسه نبود. علیفر در بخش دیگری از برنامه عطسه وقتی عکس کی‌ روش نمایش داده شد تا درباره او نظر خود را بیان کند، گفت: «کی‌ روش دستیار فرگوسن بود. آنجا معروف بود و آمد هفت، هشت سال پول‌ های ما را برد و هیچ کاری برای فوتبال ما انجام نداد. حالا به کلمبیا رفته و دارد تیم کلمبیا را هم نابود می‌ کند.»

او همچنین در ادامه نظر چند مدت پیش خود که با سایت آنتن انجام داده بود و درباره مجید جلالی سخن گفته بود هم تکرار کرد و کفت: «مجید جلالی از یورگن کلوپ ‌هم شاید بهتر باشد. او در سطح مربیان برتر اروپاست.» سپس وقتی نوبت به صحبت درباره همکارانش رسید، با همان صراحت همیشگی بیان کرد: «اجرای جواد خیابانی را دوست ندارم اما گزارشش را دوست دارم. خیابانی از صدای خوبی برخوردار است و بین گزارشگران، گزارش او را بیشتر میپسندم اما تنها ایراد خیابانی این است که پیش از بازی اطلاعاتی را کسب نمی کند.»

جنجالی‌ ترین بخش مصاحبه سرهنگ علیفر با برنامه عطسه هم مربوط به رضا رشیدپور بود. مجری نام آشنای شبکه سه چند سال قبل علی رضا علیفر را به علت اشتباهش در رابطه با سازنده ورزشگاه پاری سن ‌ژرمن که به اشتباه امیر دولاب عنوان کرده بود، روی آنتن او را خطاب قرار داده بود و علیفر هم بعدا از گذشت مدتی بیانیه‌ تندی علیه او داد.

اما در ادامه صحبت‌ های علیفر در بخش های پایانی حضورش در برنامه شبکه سه را بخوانید: «یکی از همکاران به شدت من را آزرده کردند. ایشان آقای رشید‌پور بودند. شما به عنوان مجری در برنامه‌ خود یک اشتباهی مرتکب می‌ شوید. در رسانه‌ ها همه به شما حمله می‌ کنند. آن زمانی است که باید همکارانتان از شما حمایت کنند. اشتباه مال همه است و در برنامه زنده این مسائل طبیعی است. من هر جایی عکس آقای رشیدپور را ببینم، روی خود را بر می‌ گردانم.»

علیفر در این لحظه هم با جرکتی کنایه آمیز با قهقهه زدن و خندیدن در حالی‌ که ادای مجری مشهور یعنی رشید‌پور را در‌ می‌ آورد، صحبت‌های خود را اینگونه ادامه داد: «ایشان در برنامه‌ ای شروع کردند به خندیدن و کلمه دروازه دولاب را بارها به کار بردند. من در رسانه‌ ها بیانیه‌ ای منتشر و به شدت از کسانی که از همکار خود حمایت نمی‌ کنند، را مورد خطاب قرار دادم. بیانیه خیلی تند و تیزی منتشر کردم صرفاً به خاطر کسانی که منتظر هستند از اتفاقات به نفع خودشان استفاده کنند.»

درآمد این گزارشگر چقدر است؟
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-07-11 19:00:30Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

درآمد این گزارشگر چقدر است؟

سرهنگ علیفر اما نسبت به مجریان و گزارشگرانی که در هر بخش و هر سمتی دیده می شوند درآمد کمتری دارند و این موضوع زمانی که متوجه می شویم علیفر کم کار تر است و گاهاً به دلیل اشتباهاتش محروم می شود پیش تر از قبل ثابت می شود که این کار را برای او سخت می کند و مواردی هم پیش می آید که او درآمدی از صدا و سیما دریافت نمی کند و مانند زمان حال که از گزارش بازی ها به دلیل اشتباه در حین گزارش محروم شد.

معروف ترین سوتی های سرهنگ علیفر در حین گزارش کدامند؟

در خرداد ماه 1395، در جریان بازی تیم‌ های ملی لهستان و ایرلند از رقابت‌های یورو 2016 که علیفر کار گزارش آن را برعهده داشت، وی نام معمار ورزشگاه را به اشتباه «دولاب امیر» معرفی کرد. او که معمولاً اطلاعات ورزشگاه‌ های میزبان بازی‌ ها را با استناد به ویکی‌پدیا در جریان گزارش‌ هایش اعلام می‌ کند، در جریان این بازی نیز اطلاعات مربوط به ورزشگاه میزبان را دقیقاً از روی مقاله مربوط به ورزشگاه آلیانز ریویرا از ویکی‌ پدیای فارسی، اعلام کرد. این در حالی است که یکی از کاربران آی پی با ویرایش مقاله و درج اطلاعات غلط در بخش مربوط به اطلاعات معمار ورزشگاه، به شکل عمدی اقدام به خرابکاری در مقاله کرده بود. ظاهراً این کاربر با اطلاع از این که علیفر، اطلاعات ورزشگاه‌ ها را با مراجعه به ویکی‌ پدیا اعلام می‌ کند، قبل از آغاز بازی، با ویرایش مقاله مختص به ورزشگاه آلیانز ریویرا، نام خود را به عنوان معمار ورزشگاه درج کرده بود.

سرهنگ علیفر پس از بازی و پس از اینکه متوجه اشتباهش شد، در مصاحبه‌ ای اعلام کرد «من نمی‌ دانستم که می‌ شود اطلاعات سایت مرجعی مثل ویکی‌ پدیا را ویرایش کرد. برای همین وقتی پرینت اطلاعات مربوط به ورزشگاه را گرفتم و مطالعه کردم، در گزارش هم از آن‌ها استفاده کردم.» علیفر در ادامه، با صدور بیانیه‌ ای، این اشتباهش را حاصل “شهرت طلبی یک جوان” دانست که “حسرت این را داشته که نامش روی آنتن تلویزیون گفته شود.” او با “خلاف و غیراخلاقی” دانستن این کار، اعلام کرد که این جوان با دست بردن در یک سایت بین‌ المللی به دنبال شهرت طلبی بوده‌است.” چند روز بعد، عادل فردوسی‌پور در واکنش به این اشتباه در جریان یکی از گزارش‌ هایش، با کنایه به علیفر، گفت «کاری نداریم که طراح و سازندهٔ این ورزشگاه چه کسی بوده و چه کاره است اصلاً که چه کسی این ورزشگاه را ساخته‌است؟»

علیفر چند روز پس از این اشتباه خود در واکنش به برخی همکارانش، با صدور بیانیه‌ ای مدعی شد که “مطرح‌ ترین و مورد توجه‌ ترین فرد جامعه فوتبال کشور” است. او در بخشی از این بیانیه که منتشر کرده بود اعلام کرد: «تاسفِ افزون تر برای همکارانی که ناجوانمردانه در برنامه‌ های رادیو و تلویزیون به جای حمایت، آتش بیار معرکه شدند که به همه آن‌ ها می‌ گویم: ننگ بر شما فرصت طلبانِ نا رفیق که بویی از حرمتِ رفاقت یا حداقل همکاریِ سالیانِ دراز نبرده‌اید. به خُرد و کلان تان می‌ گویم: این نیز بگذرد؛ اما کسانی که بُخل و حسادت در وجودشان هست، تا زنده هستند عذاب می‌ کشند و تنها مرگ، ناجی آن هاست. در مورد من و همیشه مطرح بودنِ من، راهی ندارید جز اینکه در شعله‌ های آتش بُخل و حسادت خود بسوزید و خاکستر شوید.»

اما این پایان سوتی های علیفر نبود و در شهریور 1398 به دلیل استفاده از اسکای اسپورت دچار اشتباه دیگری شد و سیدجلال حسینی بازیکن سابق پرسپولیس را از بازیکنان باشگاه فوتبال لوانته معرفی کرد که این بار از گزارشگری محروم شد.

در فروردین ۱۴۰۱ او مانوئل لاتزاری را متولد مسقط در عمان اعلام کرد که معلوم شد این موضوع هم به خاطر یک ویرایش خرابکارانه در ویکی‌ پدیای انگلیسی بوده‌ است.

حضور علیفر در برنامه های تلویزیونی

حضور علیفر در برنامه های تلویزیونی

علیفر با حضور در برنامه خندوانه که از شبکه نسیم پخش می‌ شد، اعلام کرد قصد مربیگری در لیگ برتر را دارد و گواردیولا را مربی بی‌ کیفیتی دانست. این صحبت او با واکنش تند و منفی پیشکسوتان فوتبال از جمله خداداد عزیزی مواجه شد. علیفر هم در پاسخ خداداد را بی‌سواد و تاریخ مصرف گذشته خطاب کرد.

او یکم اسفند ماه سال ۱۳۹۹، در برنامه عطسه که از شبکه سه صدا و سیمای ایران پخش می شد، فردی را که با انجام ویرایش خرابکارانه بر روی ویکی‌ پدیای فارسی موجب ارائه اطلاعات اشتباه از طرف او هنگام گزارش یک مسابقه فوتبال شده بود، “تبهکار اینترنتی” خواند و در ادامه همراه با تقلید خنده قهقهقه‌ وار، در ارتباط با رضا رشیدپور که این اشتباه علیفر را در یک برنامه تلویزیونی دیگر مورد خطاب قرار داده بود، بیان کرد: “من هر جایی عکس آقای رشیدپور را ببینم، رویم را برمی‌ گردانم” و همچنین عمل او را مسئله ای که «باعث می‌ شود انسان خودش را نشان دهد»، خواند.

عکس های علی رضا علیفر را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس های جالب و زیادی از سرهنگ علیفر در این مقاله قرار داده شده و اگر کفایت نکرد می توانید برای دیدن عکس های وی به گوگل مراجعه کنید و در بخش جستجو بعد از اینکه نام او را جستجو کردید به قسمت تصاویر سر بزنید و عکس های او را مشاهده کنید تا با چهره او بیشتر آشنا شوید.

آدرس پیج اینستاگرام سرهنگ علیفر چیست؟

برای یافتن پیج اینستاگرام گزارشگر پر حاشیه که موجب ایجاد سر و صدا های زیادی در فضای مجازی می شود و اغلب مجادله های زیادی هم با افراد دیگر دارد می توانید نام او را در باکس جستجوی اینستاگرام قرار دهید و بعد از بالا آمدن صفحات پیج اینستاگرام او را دنبال کنید تا شما هم به جمع دنبال کنندگان بپیوندید.

این گزارشگر چه حاشیه هایی داشته است؟

به گزارش گروه رسانه های برخی از خبرگزاری ها، سرهنگ علیفر باز هم سوتی داد و این بار سیدجلال حسینی کاپیتان وقت تیم فوتبال پرسپولیس را به‌ عنوان بازیکن لوانته عنوان کرد؛ اشتباهی که در پایان بازی موجب محرومیت او از گزارشگری شد و شبکه ورزش در اطلاعیه‌ ای که منتشر کرد علیفر را تا اطلاع ثانوی از گزارشگری رقابت‌ های فوتبال در این سازمان منع کرد. با این حال جناب سرهنگ از خودش دفاع کرده و معتقد است این بار اسیر ویکی پدیا نشده است. در ادامه این مسئله را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اسکای اسپرت که یکی از معتبر ترین سایت‌ های دنیا در زمینه فوتبال به شمار می رود که به‌ طور مرتب و دقیق ترکیب همه تیم‌ ها و بازی‌ ها و مشخصات و حتی اسم ورزشگاهی که بازی در آن برگزار می‌ شود، حتی بازی‌ های کم اهمیت در آسیا و آفریقا را قبل از آغاز مسابقه روی سایت خود قرار می‌ دهد که شاید کمی جالب به نظر برسد. برهمین اساس اگر سایت معتبر اسکای اسپورت را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد در ترکیب ابتدایی بازی نام سید جلال حسینی آعنوان شده بود که اگر روی اسم او کلیک می‌ کردید، اسم و عکس سید جلال به همراه مشخصاتش نمایان می شد. بنابراین قبل از بازی این کار را انجام دادم و اسم سید جلال را در ترکیب لوانته دیدم و زمانی که اسم او را کلیک کردم و با عکس و مشخصاتش مواجه شدم، در گزارشم اسم او را اعلام کردم که بعد ها متوجه شدم اشتباه کردم.

همسر سرهنگ علیفر کیست؟

سرهنگ سال ها پیش و در دوران جوانی ازدواج کرد. با وجود اینکه نامی از همسر وی در رسانه ها دیده نمی شود اما او دو دختر دارد که در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

سرهنگ علیفر چند سال است به عنوان گزارشگر فعالیت دارد؟

سرهنگ علیفر چند سال است به عنوان گزارشگر فعالیت دارد؟

سرهنگ علیفر که از گزارشگران با سابقه و ابتدایی شبکه سه و رسانه ملی می باشد سال هاست که در این زمینه فعالیت می کند و تجربیات زیادی را به دنبال خود کسب کرده است. علیفر بیش از 25 سال است که با شبکه سه و در سمت گزارشگری فعالیت می کند. او همچنین به عنوان یکی از اولین گزارشگرانی است که با شبکه سه همکاری کردند.

مهم ترین بازی هایی که سرهنگ علیفر گزارش کرده کدامند؟

سرهنگ علیفر به دلیل علاقه ای که به تیم های لالیگایی دارد اغلب بازی هایی را گزارش می کرد که مربوط به لیگ اسپانیا می شد یا بارسلونا و یا رئال مادرید تیم هایی بودند که علیفر بازی آنها را گزارش کرد و همچنین اشتباهات زیادی را نیز در این بازی هایی که سابقه گزارش آنها را دارد انجام داده است.

ویدیو گزارش های این شخص را در کجا مشاهده کنیم؟

ویدیو های گزارش علی رضا علیفر در گوگل وجود دارد که می توانید با یک جستجوی ساده آنها را تماشا کنید و حتی ویدیو های زیادی از گزارش های وی که در آن ها اشتباهات متعددی داشته نیز در گوگل دیده می شود که می توانید آنها را مشاهده کنید و با اشتباهات و سبک خاص گزارش او بیشتر آشنا شوید و او را پیش تر از قبل بشناسید.

این گزارشگر کجا زندگی می کند؟

سرهنگ علیفر در تهران زندگی می کند و زندگی ساده ای را سپری می کند. هرچند که همیشه حواشی زیادی را ایجاد می کند و خبرساز می شود.

سوالات متداول

  1. سرهنگ علیفر در جام جهانی 2022 گزارش کرده است؟

    علی رضا علیفر در این دوره از رقابت های جام جهانی بازی را گزارش نکرد.

  2. سرهنگ علیفر با کدام شبکه همکاری می کند؟

    علی رضا علیفر در شبکه های سه و ورزش برای گزارش بازی های فوتبال همکاری می کند.

  3. علی رضا علیفر همچنان گزارشگر است؟

    او گاهاً بازی های فوتبال را گزارش می کند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید :